Existuje souvislost mezi úzkostí a hněvem?

V bohaté a rozmanité paletě lidských emocí jsou dva pocity navzájem úzce spojeny. Úzkost je obava nebo strach, který cítíte v reakci na vnímanou hrozbu. Hněv je také reakcí na hrozbu, ale je spojen se silným pocitem mrzutosti. Tyto dvě emoce mohou hrát důležitou roli v naší schopnosti vnímat a reagovat na nebezpečí. Existují však další vazby mezi hněvem a úzkostí?

Jak jsou tyto dvě emoce propojeny?

Úzkost a hněv mají hodně společného.

Obě emoce způsobují fyzické příznaky uvolňováním silných hormonů do krve. Obě mohou být vyvolány každodenními starostmi. A obojí může být buď vylepšeno, nebo zhoršeno vašimi myšlenkovými vzory.

Část lidské kondice

Každý se naštve. Každý se občas cítí nervózní.

Ve skutečnosti existují chvíle, kdy je úzkost logická a hněv je vhodná reakce – ta, která může vést k důležitým změnám.

V obdobích zvýšeného stresu a napětí, kdy jsou konflikty ve vašem osobním životě zesíleny událostmi v širším spektru, se úzkost a hněv mohou dokonce jevit jako nový normál.

Stejné fyziologické příznaky

Když jste naštvaní nebo nervózní, vaše tělo vylučuje hormony, včetně kortizolu a adrenalinu, které vás připraví na boj nebo útěk.

Během úzkostných nebo naštvaných okamžiků pociťujete podobné příznaky:

  • rychlá srdeční frekvence
  • tlak na hrudi
  • sevřené nebo napnuté svaly
  • návaly horka
  • gastrointestinální příznaky, jako je průjem
  • bolesti hlavy

Tyto příznaky se za normálních okolností rychle rozptýlí. Ale pokud máte dlouhodobé problémy s hněvem nebo úzkostí, může opakované uvolňování těchto hormonů vést ke zdravotním problémům.

Stejné psychologické kořeny

Když jste konfrontováni se stresovou situací, kterou nevíte, jak řešit, můžete mít strach.

Pokud se cítíte ještě více ohroženi, tato úzkost se může rychle proměnit v hněv.

V obou případech vnější podnět ohrožuje váš pocit bezpečí a kontrolu nad vaším prostředím. Hněv může být jednoduše chemicky nabitější verzí úzkosti.

Někdy je hněv je kořenem úzkosti: Lidé, kteří se nenaučili konstruktivně vyjádřit hněv, mohou pociťovat dlouhodobou úzkost.

Dopad na zdraví

Pokud svůj hněv nebo úzkost nezvládáte nebo vám lidé řeknou, že způsob, jakým hněv a úzkost řešíte, způsobuje problémy, může být vhodná doba na pomoc.

Nadměrný hněv a úzkost mohou být škodlivé pro vaše duševní a fyzické zdraví.

Zdroj: healthline.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu