Excentrický milionář Robert Klark Graham a jeho nápad na „čistou rasu“

Mezi slavné milionáře s velmi zvláštními nápady patří také Robert Klark Graham. Právě on přišel s nápadem, který se ne každému líbil a byl kvůli němu obviněn z rasismu a elitářství. Jak to s jeho elitní spermabankou bylo a kolik dětí se díky němu narodilo? Pokračuje někdo stále v jeho odkazu?

Miliardář Graham se dal na vědecké výzkumy

Michiganský rodák Robert Klark Graham se narodil v roce 1906. Díky svému prvnímu nápadu na nerozbitné plastové brýle enormně zbohatl a svého bohatství si užíval. Jenomže to mu nestačilo a chtěl něco víc. Investoval do spousty projektů, ale žádný ho stále neuspokojoval. Všímal si lidí kolem sebe a měl za to, že lidstvo míří do záhuby. Aby ho zachránil, přišel s nápadem, že založí unikátní spermabanku, jejíž dárci budou géniové a nositelé Nobelovy ceny. Právě „čistá rasa“ z těchto jedinců měla být řešením problému.

První spermabanka, jejíž dárcové byli nositeli Nobelovy ceny

A tak se taky stalo. V 80. letech Graham zakládá svou spermabanku. Mnoho toho nedomyslel, například to, že nositelů Nobelovy ceny nebylo zas až tak mnoho, a když už, tak už byli staršího věku. Proto musel své nároky přehodnotit. Jenomže to není všechno.

Když Graham svůj plán oznámil, očekával velký obdiv a množství samotných dárců. Místo toho se stal ale národním pohoršovatelem. Grahamova posedlost genetickým rozpadem se zdála zlověstná. Jeho eugenické názory a latentní rasismus byly pro většinu obyvatelstva zcela nedůstojné. Jeho spermabanka byla v tisku neustále zesměšňována.

Graham byl veřejně zesměšňován

Ačkoliv byly všechny záznamy z této spermabanky pečlivě střeženy, dárci spermatu se báli o vyzrazení identity a pozdějšího lynče – proto někteří z nich spolupráci s bankou ukončili. Graham i přesto všechno si stále stál za svým, kolem svého podniku vybudoval jakousi pevnost, aby vše uchoval v tajnosti. Byl bankou úplně posedlý. Ovšem ženy z celé země měly o sperma géniů zájem, proto banka prosperovala. Graham svým „čistým“ dětem pravidelně posílal dárky, zajímal se o ně víc, jak o vlastní.

Po jeho smrti v roce 1997 spermabanku jeho manželka a děti uzavřeli. Nechtěli s tím mít nic společného. Díky Grahamovi se narodilo asi 217 dětí, ale jestli čekáte, že jsou z nich géniové, tak vás zklameme.

Ti, kteří se rozhodli promluvit, o sobě tvrdí, že nejsou nijak zvlášť výjimeční, že za celou jejich úspěšností stojí jejich rodiče, kteří je finančně podporují a vedou k úspěchu.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu