Emoční inteligence – důležitá vlastnost úspěšného managera. Jak ji trénovat?

Emoční inteligence patří mezi tajné zbraně úspěšných manažerů, ředitelů nebo majitelů firem. Lidé s vysokou úrovní emoční inteligence vydělávají mnohem více peněz než ti, kterým emoční inteligence chybí, i když jsou na stejné pozici. Dobrou zprávou je, že emoční inteligenci lze trénovat a pracovat na ní, jak?

Pracujte na svém sebevědomí

Abyste zvýšili koeficient své emoční inteligence, je zapotřebí, abyste se co nejlépe seznámili s vašimi emocemi. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se zrovna v určitou situaci cítíte tak, jak se cítíte? Jste zmateni nebo spokojeni? Při zvyšování sebevědomí člověk začíná chápat, proč je určité situace dělají smutnými, šťastnými, veselými, rozzlobenými apod. Poznejte své emoce – pomůže vám to, zejména při práci a spolupráci s obtížnými osobami v blízkém okolí.

Důležité je sebekontrola

Osoby, jejichž emoční inteligence je vysoká, se snáze dostanou na pozici vedoucích, ředitelů či majitelů firmy. Dokážou své emoce a impulsy natolik ovládat, že ze vzniklé situace nevyvodí unáhlené závěry. Tato osoba odolává nutkání se v krizové situaci obvinit druhé, naopak, hledá všechny možné důvody, proč věci nefungovaly podle plánu, vysvětlí důsledky svému týmu a prozkoumá s nimi řešení.

Cvičte empatii

Je důležité své zaměstnance spravedlivě oceňovat a chválit. To je totiž předpokladem úspěšných manažerů a vedoucích pracovníků. Principem je projevit empatii k podřízeným, pozorně naslouchat, bez jakéhokoliv úsudku. Pokud tu budete vždy pro ně, zajistíte si tím jejich prosperitu.

Neschovávejte se

V těžkých situacích se většina vedoucích stáhne do ústraní, ovšem to neplatí o těch, kteří mají vysokou emoční inteligenci. Jsou stále mezi svými kolegy, sdílejí s nimi své plány do budoucna, řeší otázky a obavy svých zaměstnanců. Zaměstnanci hledají u takových vedoucích pracovníků informace, jasná očekávání a stav toho, co se děje, když se vyskytne nějaký problém. Vedoucí pracovníci s vysokým IQ si často získají důvěru svých podřízených.

Někdo se s vůdčími schopnostmi narodí, jiný je zase získá během života. Pokud se dostanete, nebo toužíte po vysoké pozici ve svém zaměstnání, najděte si profesionálního kouče, který vám celý proces sebepoznání a zdokonalování usnadní.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT