Duševní zdraví – jakými způsoby vám tělo může naznačit, že není v pořádku?

Někdy prostě vaše tělo a duše reagují jinak, než si myslíte. Hlava vám všemožně naznačuje, že se něco děje, něco není v pořádku a je tedy důležité se nad tím zamyslet a začít se o sebe starat, začít o sebe a své duševní zdraví pečovat. Řešíte věci, tak jak se k vám dostanou? Nemáte v tom moc systém a prozatím to vycházelo? Jde o efektivní způsob, jak se sebou pracovat a jste zvyklí hasit to, co nejvíc hoří. Ne vždycky to však je dobré pro vás a vaše duševní zdraví, na které by lidé rozhodně neměli zapomínat.

Co neléčíte, to se neuzdraví

A tak to bohužel je. Když se objeví první náznaky, že zdraví vaší duše může být ohroženo nebo že s ním není něco v pořádku, pak to spousta lidí ignoruje a neřeší. Však ono to „nějak“ přejde, změní se to nebo to jednoduše přestane. Není to vždycky pravda, co se neléčí, to se neuzdraví a časem se problémy a příznaky mohou zhoršovat. A mentální zdraví je dnes velmi důležité. Jak poznat, že vám tělo naznačuje, že něco není úplně v pořádku? Kdy je potřeba zakročit a kdy se z toho „jen“ vyspat, protože jste si toho na sebe naložili moc?

Problém se soustředěním

Asi každý se někdy ocitá ve chvíli, kdy se nemůže úplně soustředit, nemá situaci pod kontrolou nebo mu myšlenky utíkají všude jinde, jen ne tam, kde mají být. Někdy je to vlivem únavy, jindy jste si toho naložili hodně, nemáte určitý cíl. Pokud se však nesoustředíte čím dál častěji, pak je dobré se zamyslet. Proč tomu tak je? Jestliže to zasahuje do vašich každodenních činností, pak je dobré oslovit terapeuta.

Toužíte po klidu

To asi každý, ale váš klid souvisí s tím, že chcete být doma. Sami. Izolovat se od všeho a od lidí. Izolace možná také od rodiny i přátel, na akce a večírky, kam jste vždy chodili rádi, nyní nechodíte vůbec, vždy najdete nějakou výmluvu. Asi každý chce být někdy sám, touží po klidu, lehnout si, jen tak si číst nebo odpočívat jinak, ale vyhýbáte-li se lidem pravidelně a stále častěji, jen dobré se zamyslet nad příčinou.

Problémy se spánkem

Spánek a duševní zdraví se spojují a mají společného opravdu hodně, možná víc, než si dovedete představit. Duševní zdraví může narušovat odpočinek přes den i v noci a to celé může zhoršovat příznaky duševních problémů. Pokud se tedy dobře nevyspíte, pak není divu, že jste podráždění, nevrlí nebo neustále unavení. Nedaří se vám usnout i několik hodit? Možná nebude od věci vyhledat pomoc.

Neustálý vztek a podrážděnost

Cítíte se neustále podráždění a vzteklí? Vyletíte kvůli obyčejné poznámce nebo třeba jen kvůli vtípku, který je mířen na vás nebo na něco, co se vás týká? Může to znamenat, že nechcete nebo neřešíte problém, který vás skutečně trápí, kterým je potřeba se skutečně zaobírat. Raději svou frustraci a vztek směřujete jinam. Pokud tento stav bude trvalý, může dojít k syndromu vyhoření.

Čtěte také: Pracovní doba – jak si vše zorganizovat, aby bylo vše hotovo?

Co jíte?

Změnily se vaše chutě a to, co jíte? Ze zdravé stravy, která byla vyvážená, najednou jíte to, co najdete, nechutná vám to, co jste jindy měli rádi? Přibíráte na váze nebo naopak jde vidět její výrazný úbytek? Je dobré se začít zajímat o to, proč tomu tak je.

Nechce se vám pracovat

To se nechce obyčejně nikomu, každý by si raději vzal dovolenou a někde relaxoval. Ovšem když se objevuje lhostejnost, zklamání, deprese, úzkosti nebo třeba jen apatie ke všemu co se práce týče, začnete dělat chyby nebo se rapidně změní vaše pracovní tempo a morálka, je to na pováženou.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu