Drží nás řetězy, nebo jsme v životě připoutaní ke stereotypům jen provazem, který lze snadno přetrhnout?

Přemýšlíte často nad tím, zda jste silná osobnost a změny vám nedělají problém? Pojďme se společně zamyslet skrze krátkou povídku, která se jmenuje O slonovi a provaze. Třeba si snadněji odpovíme. 

Jednou se jeden mladík procházel krajinou a uviděl slony, kteří byli přivázáni pouhým provazem. Nedržely je řetězy ani ocelová lana, ale jen tenká lana. Přeci tak velká a statná zvířata neudrží na místě lano, řekl by si snad každý kolemjdoucí. Tak proč je nepřetrhají a nejsou svobodní?

Mladý muž se zeptal chovatele, který je držel v zajetí. Ten mu odpověděl velmi jednoduše. 

„Když jsou sloni ještě mladí, uvážeme je na lano stejné šířky, zvyknou si. I když jsou pak dospělí a plní síly už nezkusí lano přetrhnout. Věří, že by to nedokázali.“

Mladík zůstal stát zcela beze slov. Ta zvířata se mohla kdykoliv osvobodit od svých pout. Být volní. Ale neudělají to, nevěří si, že by to dokázali. Zůstanou raději uvězněni. 

Je na místě se teď zastavit a odpovědět si na otázku, zdali jsme svázaní pouhým lanem, které dokážeme přervat. Odprostit se od nedůvěry v sebe a říct si nahlas: „ Nevzdám se bez boje.“ 

Životní lekce od Sira Stirlinga Mosse

Určitě v sobě máme dostatek síly to dokázat, jen je zapotřebí to neustále pokoušet. Pokud jednou lano přetrhneme, ucítíme pocit svobody, který nás posune dál. Nebuďme připoutání k něčemu, jen pro to, že nezkusíme bojovat.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu