Dopřejte si lahodný kaviár a zažijte neobyčejný chuťový zážitek

Přidat na Seznam.cz

Kaviár je dlouhodobě vnímán jako luxusní pokrm bohatých, hvězd a celebrit. Dopřejte si ho také a vyzkoušejte, na čem si to v těch hollywoodských filmech pochutnávání. Poradíme vám, jak se nenechat splést a vybrat si ten opravdu kvalitní.


Pravý a nepravý kaviár

Tato pochoutka je připravována z rybích jiker, které se konzervují v soli (do 7% obsahu). Nejkvalitnější kaviár obsahuje co nejmenší množství soli a konzervačních látek. Dobrý a kvalitní by měl jít jemnou chuť a kuličky by měly při konzumaci praskat.

Pravý kaviár má černou barvu a je pouze z jiker jeseterovitých ryb. Pokud jde o druh z jiker lososa nebo jiné ryby, nejde už o pravý kaviár, nýbrž o nepravý. Jeseterovitých ryb jsou pouze čtyři druhy, ale z jednoho z nich se tato pochutina nezískává – mezi kaviárové druhy patří:

  • Vyza velká
  • Jeseter ruský
  • Jeseter hvězdnatý

Vzhledem k tomu, o jak žádané zboží jde, bylo zaznamenáno nadměrné lovení těchto ryb. V současné době je tento problém ale již omezen.

Jak servírovat kaviár na úrovni

Kaviár je potřeba uchovávat v chladu (proto nikdy nekupujte takový , který byl jinde než v chladícím boxu).  Při podávání myslete na to, že byste měli pochoutku z chladna vyndat asi čtvrt hodiny předem. Víčko ale neotvírejte – to přijde na řadu až těsně před konzumací. Každopádně je potřeba nenechat jej zteplat – proto ho podávejte na misce s rozdrceným ledem.

Dejte pozor na příbory – kaviár by se neměl jíst kovovými nebo stříbrnými lžičkami. Nákladná pochutina pak chytí nepříjemnou chuť kovu. Labužníci z Ruska si oblíbili způsob, kdy kaviár konzumují po lžičkách a mezi sousty si smočí jazyk v ledové vodce. Pokud nejste fanoušci vodky, neprohloupíte ani se šampaňských.

Co podávat ke kaviáru?

Máte na výběr například toustový chléb s nesoleným máslem nebo ruským blínem, který chutná podobně jako naše lívance. Můžete kaviár dochutit i citronem, cibulkou nebo smetanou, ale je možné, že na vás gurmáni budou trochu zahlížet.

Především ho ale nikdy tepelně neupravujete – to by ztěžknul a zhořknul.

Luxusní dávka zdraví a krásy

Jedná se o dobrotu, která vám prospěje i po zdravotní stránce. Má v sobě totiž spoustu prospěšných živin – například bílkoviny a zdravé tuky (s nenasycenými mastnými kyselinami). Taky obsahuje spoustu vitamínů – A. E, D a B. Obsah zdravých látek není skoupý ani na minerály. V kaviáru naleznete totiž i draslík, hořčík, jód a fosfor.

Nejen, že je to přírodní afrodisiakum, ale hojně se využívá i v kosmetice – krásně vypíná pokožku a omlazuje pleť.

Zkoušeli jste už kaviár? Pokud ano, šlo o ten pravý nebo například o druh z lososa? Jaká je vaše oblíbená forma servírování kaviáru?

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.