Dojíždění do práce: Využijte „ztracený čas“ ve vlaku či autobusu efektivně

Patříte k většině světové populace, která denně dojíždí do práce? Pokud ano, jistě vás již mnohokrát napadlo, že by se dal čas, který cestou do zaměstnání strávíte, především pokud vám dojíždění zabírá více než dvě hodiny denně, využít mnohem efektivněji. Jestliže k cestě do práce nepoužíváte auto, ale hromadnou dopravu, především vlak či autobus, existuje hned několik způsobů, jak tento čas využít a udělat z dojíždění nudného a únavného dojíždění produktivní.

Plánujte

Pokud při cestě do práce nemusíte řídit, dá se čas využít opravdu mnoha způsoby. Jedním z často doporučovaných je naplánovat si během cesty svůj den. Udělejte si seznam úkolů, které musíte splnit. Vytvoření seznamu vám pomoci rozdělit velké a náročné úkoly na malé a lépe zvládnutelné. Také vám umožní stanovit priority. Je jedno, jestli k vytvoření seznamu použijete poznámkový blok nebo aplikaci. Jen nezapomeňte, aby vaše úkoly byly realistické a konkrétní.

Čtěte, pokud možno ne zprávy z médií či sociálních sítí

Čtení knih je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit stres a přitom se naučit něco nového. Ať už čtete motivační autobiografii nebo vědeckofantastický román, čtení stimuluje mysl, pomáhá zdokonalovat naše vlastní schopnosti psaní a rozšiřuje též slovní zásobu. Knihy se samozřejmě v dnešní době dají nejen číst, ale také poslouchat ve formě audioknih.

Poslouchejte podcast

Podcasty představují další skvělý vzdělávací či motivační obsah, který vám může pomoci najít zdroj inspirace pro váš pracovní den. Jejich výhodou je, že se dají využít i tehdy, pokud do práce jezdíte autem. Zajímavých podcastů, které jsou často i volně k dispozici, existuje velké množství, stačí si jen vybrat.

Absolvujte online kurz

Chcete se naučit něco nového, ale přijde vám, že na to ve svém hektickém životě nemáte čas? Každodenní dojíždění do práce a z práce vám může tento čas snadno poskytnout. Využijte dojíždění k absolvování online kurzu, který vám pomůže nejen zlepšit vaše znalosti v různých věcech, ale možná i posunout se v žebříčku vaší společnosti o něco výše.

zdroj: pexels.com

Dopřejte si čas na zamyšlení

Další skvělou možnost, jak dojíždění do práce využít, představuje zamyšlení. Pohodlně se posaďte a zamyslete se nad věcmi ve svém životě, které by mohly potřebovat nějakou změnu nebo zlepšení. Zhodnocení rozmanitých aspektů života, jako je fyzická a duševní pohoda, a přijetí opatření k jejich zlepšení vám může výrazně prospět i v práci.

Snižte svou pracovní zátěž

Každodenní dojíždění do práce můžete samozřejmě využít též k dokončení nevyřízených úkolů, především v době, kdy je toho na vás v práci tak zvaně moc, například protože je třeba dokončit řadu důležitých zakázek. Toto využití cesty do práce nebo z práce vám může pomoci zmírnit pracovní zátěž, abyste se pak v práci necítili tolik pod tlakem. Můžete také zkontrolovat práci, kterou jste odvedli předchozí den, a ujistit se, že v ní nejsou žádné chyby.

Odpočívejte, nebo si zdřímněte

Náš život je stále více nabitý a málokdy máme dostatek času na relaxaci a odpočinek. Při velkém pracovním vytížení a nárocích se může stát, že najít si čas na odpočinek je téměř nemožné. Čas nutný k dojíždění do práce můžete tak využít i k tomu, abyste si trochu odpočinuli. Pusťte si oblíbenou hudbu nebo se jen dívejte z okna a pozorujte krajinu. Dělejte cokoli, co vás uvolní.

Pokud se v práci cítíte unavení, neproduktivní nebo vystresovaní, může to být způsobeno tím, že nemáte dostatek spánku. Často to souvisí též s nutností brzkého vstávání kvůli dojíždění. Krátké zdřímnutí během cesty může udělat doslova zázraky. Spánek během dojíždění do práce možná nezní jako produktivní způsob trávení času, ale výrazně zvýší vaši produktivitu během dne.

Zdroj: forbes.com, lifehack.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu