Děti a finance: kapesné jim pomáhá učit se hospodařit

Říkáte si, kdy začít děti poučovat o sexu, o vztazích, o lásce, budoucnosti a podobně? Do těchto témat se pouštějte, vždy úměrně veku dětí. Ovšem děti mají být poučené o vztazích, ale také o financích, protože to je základní stavební kámen jejich budoucího života. Jako teenageři a později dospělí přeberou finanční zodpovědnost nejen za sebe, ale třeba s partnerem si rozdělí role a finančně budou zodpovědní jeden za druhého, za děti, dům a další a další věci. Kdy tedy své děti zodpovědně připravit na finanční svět a to, co se jim může přihodit?

Peníze už od dětství?

Nebudete děti penězi kazit, spíše se jim budete snažit dát najevo, že je důležité myslet na to, jak budou v budoucnu děti k penězům přistupovat. Je nutné, aby byly poučené o rizicích, problémech s penězi. Buďto budou střídmě šetřit, mít finanční rezervu a prostředky na běžný život, nebo budou žít od výplaty k výplatě a půjčky jim nebudou cizími pojmy. Děti a kapesné. Může vám pomoci nenásilnou formou formovat dětskou duši již v útlém věku.

Jak fungují peníze

 Vysvětlete dětem, proč vlastně peníze existují, proč nemůžete jít do obchodu a vzít si to, co chcete. Rodiče chodí do práce a vydělávají peníze, to je také důležité. Vysvětlete dětem funkci peněz, proč vlastně existují, jak s nimi nakládáte, co si za ně platíte. Máte díky nim střechu nad hlavou, co jíst, kde spát, na co se dívat, jste v teple, můžete svítit světlem a podobně. Rozhodli jste se potomkovi dávat pravidelné kapesné?

Stanovte si pravidla

Ze začátku můžete dávat menší částky a to vždy jednou týdně. Je jasné, že na začátku je utratí hned, protože ještě není dostatečně obeznámeno s funkcí peněz. Později dávejte větší částky měsíčně. Dopřejte dětem absolutní volnost. Ať si koupí to, co sami chtějí. Vysvětlete dětem, že by si měly kapesné rozdělit, něco si uložit, něco utratit a podobně. To je totiž učí tvořit si do budoucna finanční rezervu.

Neuhněte

Když si vaše dítě utratí kapesné během prvního týdne a poté žadoní, že chce tu nebo tu věc, neuhněte. Vysvětlete, že dostává měsíčně kapesné a je na něm, za co ho utratí. Zároveň můžete působit jako banka. Když dítě chce něco neodkladného (časopis, který vychází jednou týdně, peníze na dárek babičce a podobně) zachovejte se tak, že mu půjčíte. Domluvte si dopředu, že vám částku vrátí z následného kapesného. Částku vymáhejte a trvejte na to.

Nepřehlédněte: Kylian Mbappe: Z chudé pařížské čtvrti do fotbalové síně slávy.

Kdy začít?

Asi není přesný věk na to, kdy začít dětem dávat kapesné. Obecně se bere optimální doba, kdy se začne o peníze zajímat, ideální je třeba první třída, protože to je další krok, který dětem přidává na samostatnosti. Nechte děti, aby si platily některé výdaje. Dejte jim větší kapesné s tím, že si mají ve škole zaplatit obědy nebo třeba měsíční jízdenku. Sledujte děti, jak nakládají se svými financemi.

Pozorujte, dělejte si v tom jasno. Poté si s dětmi sedněte a proberte, jak hospodaří s penězi, a nabídněte rady, jak by mohlo postupovat jinak. Pozor, nikdy nereagujte stylem zákazů nebo rozkazů. Přeci jen, jsou to peníze vašich dětí, a pokud za to nekupují alkohol a věci, které by neměly, je to na jejich uvážení. Chybami se přece člověk, ale také děti, učí.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu