Deníček pozitiv: co dobrého si pamatovat? Zapište si to

Stává se vám v životě mnoho dobrých věcí. Nevěříte? Možná nad tím jen dostatečně nepřemýšlíte a nemyslíte na ně. Ovšem když se zamyslíte, to špatné, negativní si pamatujete. A někdy také drobnosti. Proč máme tendence vyzdvihovat to špatné? Často na sobě vidíte ta negativa? A co pozitiva? Ty nějak nejsou na skladě? Ať už na pozitiva zapomínáte jen tak, protože to špatné jednoduše přehluší to dobré, nebo se cíleně trápíte a zabýváte se jen tím špatným, je na čase s tím přestat. Mějte na paměti to dobré. Nejde to? Zkuste si vše zaznamenávat. Deníček dobrých věcí, vděčnosti, zápisník dobrých pocitů. Je jedno, jak si to nazvete.

Když si začnete zapisovat

Trochu se v životě ztrácíte a vaše emoce jsou něco, s čím si nevíte rady? Napište si to! Nemusíte si psát deník, pokud zrovna nejste grafomani a nechcete si psát podrobně popisky vašeho života. Můžete si psát jen jednoduché popisky, odrážky, hesla. Je to jen a pouze na vás. V emocích často vládnou věci jako strach, stud, bolest, radost, štěstí a podobně. Popsat své pocity jednoduchými slovy je klíčem k tomu, jak se v sobě a v pocitech vyznat. Kupte si zápisníček, který se vám bude líbit. Malý, velký, v tvrdých deskách, čtverečkovaný, linkovaný. To je úplně jedno. Psát můžete do každého zápisníku.

Jak začít?

Pište si datum. Jednoduše napište datum a k němu vše, co jste prožili. Pokud potřebujete vyzdvihnout ze života pozitiva, zapisujte si je. Usmál se na vás řidič v autobuse? Zapište to. Pomohli jste starší ženě s nákupem? Zapište to. Sedli jste si na hodinku s kávou na lavičku a relaxovali? Zapište to. Nehádali jste se s kolegyní, ale prostě nad tím mávli rukou? Zapište to. Šli jste místo sezení u televize na procházku? Zapište to. Dali jste si zdravý oběd? Také zapište!

Nepřehlédněte: O čem sníte?

Motivace pro další dny

Každý den si své zápisky přečtěte. Zjistíte tak, kolik dobrého se vám během dne stalo, z jakých drobností se můžete radovat. Na co se zaměřit dál? Aby těch pozitiv bylo daleko víc. Proč? Začnete si je uvědomovat sami, už ve chvíli, kdy se dějí. A nebude to jen a pouze to špatné, co bude váš život ovlivňovat.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT