Coca-Cola aneb jedno z nejúspěšnějších jmen v americké obchodní historii. Kokain už neobsahuje, ale i tak jsou fakta o tomto nápoji velmi zajímavá

Coca-Cola je jedním z největších úspěchů americké obchodní historie. Fascinující začátky Coca-Coly se změnily v jednu z největších nápojových společností na světě. Podívejme se na pokorné začátky a jednotlivé kroky, kterými Cola v historii prošla.

Sir John S. Pemberton

John S. Pemberton začal vyrábět originální nápoj ve své chemické společnosti v roce 1886. Nápoj původně obsahoval jak kokain, tak formy kofeinu, a na trh byl uveden jako „tonikum“ pro různá onemocnění. Pro snadné užití se Pembertonův sirup v lékárnách míchal se sodovou vodou. Podle webových stránek společnosti Coca-Cola přišel záhy Frank M. Robinson, obchodní partner společnosti Pemberton, s názvem Coca-Cola, a také s designem, který dnes všichni tak dobře znají.

Anketa: Kdo je váš favorit?
Celkem hlasů: 146

Časová fakta

V roce 1888 Pemberton odprodal části svého podnikání a Asa G. Cander získal největší podíl. Podnikatel začal přeměňovat Coca-Colu na větší podnik. Řídil distribuci za hranicemi Atlanty se zaměřením na národní strategii. Následně roku 1894 Joseph Biedenharn přidal do plnicích strojů více sodovky. V roce 1899 získali také obchodníci v Tennessee práva na plnění a prodej nápoje. A rok 1916 byl tím, kdy byl na obal lahve přidán jedinečný a nyní už klasický obrázek.

Masivní reklama

Na začátku 70. let, v roce 1971, Coca-Cola vysílá jednu z nejznámějších reklam v historii. Dnes má Coca-Cola miliardové výnosy a je dividendovou základnou pro mnoho portfolií. Společnost v nedávné době čelila určité nepřízni, a tak musela rozšířit své portfolio, aby zastavila klesající příjmy. A ačkoli měla těžkého konkurenta v Pepsi-Cole, Coca-Cola vždy vytvořila nejsilnější marketingové kampaně. Patří mezi ně množství televizních spotů, olympijské reklamy a další.

Kontroverze

Jedním z nejviditelnějších sporů kolem Coca-Coly je její pití v souvislosti s vlivem na zdraví. Jde o velmi sladký nápoj a množství cukru může tělo nepříznivě ovlivňovat. Ať už se jedná o zubní kaz, zvýšené riziko cukrovky, srdeční choroby, souvislost s rakovinou, tolik cukru pro nás prostě není dobré.

Konzumace sladkých nápojů v posledních letech klesá

Skutečnost, že se lidé začínají vyhýbat sladkým nápojům, má vliv na posun společnosti k jiným druhům nápojů a výrobků. Problémům s cukrem čelí většina společností založených na sladkých a energetických nápojích. V reakci na tento fakt uvedla Coca-Cola na trh produkt „Zero“, který cukr neobsahuje.

Rok 2019

Rok 2019 byl pro Coca-Colu rokem nových strategií. Konglomerát se pokouší vložit novou energii do stále populárnějšího kávového průmyslu. Po zakoupení společnosti Costa Coffee, masivní značky kávy z USA, se Coca-Cola stala jednou z nejlepších společností produkujících kávu. To vedlo například k přidání surovin pro výrobu kávy a vznikla nová „káva Coca-Cola“. Káva je zde ve směsi s tradičním nápojem, a též obsahuje méně cukru než tradiční Coca-Cola.

Jen tím, že přestanete pít standardní Coca-Colu můžete zhubnout a zlepšit své zdraví!

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT