Co stojí za úspěchem Elona Muska?

Říká vám něco jméno Elon Musk? Tento americký podnikatel patří mezi nejlepší světové obchodníky, jehož jmění se odhaduje na téměř 21 miliard amerických dolarů. Elon Musk stojí za zrodem platební brány PayPal nebo za prvními elektrovozy. Pojďme nahlédnout na jeho cestu za úspěchem.

Jak to všechno začalo?

Elon Musk se narodil a vyrostl v Jihoafrické republice, a už od raného věku dával najevo, že se v něm skrývá podnikatelský potenciál. Podporu získal jak od otce inženýra, tak od své matky, která jeho zálibu v technologiích aktivně financovala. Svůj první počítač si Musk koupil v deseti letech – právě na něm se naučil základy programování. O dva roky později sestavil plně funkční videohru s názvem Blastar, kterou údajně prodal za 500 dolarů.

V roce 1995 Elon se svým bratrem Kimbalem vytvořili Zip2, IT společnost, která licencovala online průvodce městským softwarem pro noviny. Přestože se společnost v prvních letech snažila získat trakci, místní a národní noviny nakonec začaly používat Zip2 k poskytování dalších služeb svým příslušným zákazníkům. V roce 1999 získal Zip2 webový vyhledávač AltaVista společnosti Compaq za neuvěřitelných 340 milionů dolarů.

Musk stál za zrodem PayPal

Musk s obchodními partnery Peterem Thielem a Maxem Levchinem spustili X.com, online finanční služby a e-mailovou platební společnost. V roce 2000 se společnost X.com sloučila s americkou softwarovou společností Confinity, dnes známou jako PayPal. V roce 2001 byl Musk jmenován předsedou a generálním ředitelem společnosti Paypal, krátce předtím, než tuto společnost získala eBay za 1,5 miliardy dolarů.

Nová vesmírná společnost SpaceX a spolupráce s Tesla Motors

V roce 2004 se Musk podílel na provozování společnosti Tesla Motors, kde byl nedílnou součástí navrhování prvního elektrického vozu – Tesla Roadster. Posléze byl jmenován generálním ředitelem a produktovým architektem. Pod jeho dohledem se Tesla stala jednou z nejpopulárnějších a nejžádanějších značek automobilů na světě.

Dnes se Musk skrze svou společnost SpaceX podílí také na spolupráci s NASA a letectvem Spojených států – navrhuje rakety a řídí vojenské mise.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT