Co obnáší freelancing neboli práce na „volné noze“?

V posledních letech je práce na volné noze „trend“, ne všichni však vědí, o čem je řeč. Má to své výhody a nevýhody, které se vám pokusíme přiblížit. Rozdíl hraje zejména generování příjmů. Liší se v daních a také se zřejmě nevyhnete základu účetních dovedností. Na druhou stranu se změní i váš osobní život, tento druh práce je většinou také o jiném životním stylu…

Podstata práce

Na volné noze pracuje osoba samostatně výdělečně činná, která poskytuje služby klientům. Tyto služby se často, i když ne pokaždé, nabízejí podnikům prostřednictvím šíření platforem týkajících se zejména ekonomiky.

Jednotlivci se však mohou soustředit jen na služby určené přímo klientům – bez jiných zdrojů, které snižují mzdu. Nezávislý pracovník tak zahrnuje téměř všechny typy služeb, které firma potřebuje. 

Mezi nejčastější uplatnění práce na volné noze patří:

  • Účetnictví/vedení účetnictví
  • Grafický design 
  • Marketing
  • Projektový management 
  • Správce sociálních médií
  • Výuka/doučování 
  • Virtuální asistent 
  • Webový design/vývoj 
  • Psaní /úpravy

Zaměření je, buď na obecné oblasti, ale výjimkou nejsou ani lidé v konkrétních odvětví, např. realitní asistenti nebo copywriteři s platbami za kliknutí. Nezávislý příjem úzce koresponduje s prosazovanými dovednostmi, zkušenostech a trhu, na který míříte.

Klady freelancingu

Jedná se o rychlý a cenově dostupný způsob, jak začít pracovat a být sám sobě nadřízeným, obvykle z pohodlí domova. 

Podnikání na volné noze vám neurčuje přesnou pracovní dobu, jedná se o flexibilní využití času. Dá se tak pracovat na plný nebo částečný úvazek na projektech podle vašeho výběru a tedy v pracovní dobu, která vám vyhovuje.

Čas jsou peníze, jak se lidově říká. A ten, který ušetříte vám přinese užitek z vydělávání peněz. Pokud byste chtěli být ve své kariéře „free“ – dá se s tou prací skloubit i cestování, stejně tak nastavit vlastní cenu za poskytované služby.

Nejsou ani vysoké náklady na spuštění, pokud jste dostatečně předem vybavení, třeba kvalitním softwarem.

Zápory freelancingu

Podnikání na volné noze není ideální pro každého a ne každý je k tomu předurčen. Vaši klienti mají také plány, tudíž ne vždy si čas budete určovat sami.

Pravděpodobně budete muset pracovat také ve stanovených termínech. V závislosti na službách, které vykonáváte, budete moci pracovat pouze pozdě odpoledne a večer. 

Práce není vždy konzistentní, což platí zejména v případě, že ve svém portfoliu máte zařazené jednorázové služby, např. vytvoření určitého produktu. Předáte hotový produkt svému klientovi a tím to končí. Dále je potřeba najít nového klienta, který chce váš produkt, abyste mohli vytvořit další a zaplatit za něj. Je obtížné si vytvořit dlouhodobější spolupráci. 

Zpočátku bude nutné zařadit self-marketing a propagaci, abyste oslovili potenciální klienty. Ačkoliv se některým lidem líbí různorodost práce na několika projektech najednou, pro jiné je nadlidský úkol sledovat termíny. 

Fakturace, účetnictví a marketing jsou nedílnou součástí freelancingu. V podstatě potřebujete více dovedností než jen schopnost vykonávat práci. Pokud si nemůžete najmout lidi, kteří by se o tyto úkoly starali, musíte tak učinit sami. 

V současné době tato popularita roste, protože nezávislí pracovníci stojí podniky méně peněz než zaměstnanci. 

Zdroj: thebalancesmb.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu