Co je toxická pozitivita a proč je pro vás špatné

Pozitivní pohled na život může být zdravá věc, která vám pomůže překonat těžké časy. Pozitivita však může být také  toxická, pokud potlačujete své skutečné emoce. A to může poškodit váš emoční a duševní stav.

Sociální média jsou jedním z hlavních zdrojů problému

Na sociálních médiích se lidé rádi zdají dokonalí a většinu času sdílejí pouze jednu stránku svého života. Jejich starosti, boje a obtížné pocity se tam obvykle nedostanou a zůstanou skryty v reálném životě. 

Skrývání emocí je často škodlivé

Když vidíte příspěvky, které zobrazují pouze šťastní lidé, kteří mají vždycky radost ze svých životů, i když to nemusí být tak, jak se skutečně cítí, můžete se cítit pod tlakem a chcete se cítit stejně. Takže si nasadíte „masku“ a pokusíte se, aby to vypadalo, že ve vašem životě jde všechno skvěle a že na vás emocionálně nepůsobí potíže, kterými procházíte.

A pokud to neuděláte, můžete se dokonce začít stydět, že se cítíte smutně, úzkostně, nemotivovaně nebo zoufale. Díváte se na všechny ty pozitivní lidi a vidíte jejich veselost jako projev síly a cítíte se slabí, pokud si necháte pocítit „negativní“ emoce. Takže je skryjete a zkuste na ně nemyslet.

Je pochopitelné si myslet, že něco takového pomůže situaci zlepšit, ale ve skutečnosti to všechno jen zhoršuje. Skrytí skutečných emocí a neřešení vašich problémů může ve skutečnosti vést k většímu stresu, úzkosti a depresi.

Někdy to lidé myslí dobře, ale nakonec nám ublíží

Naši přátelé a rodina nám chtějí pomoci a povzbudit nás, ale může být obtížné najít správná slova. Mohli by tedy říci, co obvykle říkají ostatní, například „Jen zůstaňte pozitivní!“ nebo „Mohlo by to být horší,“ a stanou se dalším zdrojem toxické pozitivity ve vašem životě.

Mohli by místo toho říci: „Vidím, že jsi opravdu ve stresu, je něco, co mohu udělat? nebo „Je mi líto, že tím procházíš.“ Důležité je minimalizovat utrpení někoho nebo znehodnotit jeho emoce, ale nechat ho cítit, co cítí, i když je to těžké, a podporovat ho.

Pamatujte, že pocity se nemusí vzájemně vylučovat

Můžete cítit tlak, abyste cítili jen pozitivní emoce. A pokud tak neučiníte, začnete si myslet, že vaší jedinou možností je jen cítit bolest, stres nebo cokoli jiného, co je považováno za negativní. Můžete však zároveň zažít pozitivní i negativní pocity.

Pokud jste například ztratili práci, je pochopitelné cítit frustraci a úzkost z toho, zda si budete moci najít novou práci nebo ne. A můžete se setkat s nějakou toxickou pozitivitou, pokud všichni kolem vás řeknou věci jako: „Alespoň máte svou rodinu a dobré zdraví,“ nebo „Všechno se děje z nějakého důvodu. Nyní máte spoustu nových příležitostí! “

A cítit se tak či onak tím, čím procházíte, může být rozporuplné. Je však možné to vyvážit a současně cítit frustraci z toho, co se stalo, a nadšení z budoucnosti.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu