Co je porucha osobnosti

Každý je jedinečný a originální. A to je bezpochyby hlavně vaše zásluha – ale je to také výsledek toho, kde jste byli, co jste zažili a s kým jste to zažili. Tato jedinečná kombinace – která pochází z kombinace vnějších faktorů, chování, myšlenek a emocí – tvoří vaši osobnost. Zahrnuje to, jak vy jako jednotlivec vidíte a máte vztah k sobě a ostatním.

Někdy vám některé z chování, myšlenky a emoce mohou způsobit velké utrpení, které negativně ovlivní způsob vašeho fungování ve světě. Když k tomu dochází po dlouhou dobu – a opakovaně – odborníci na duševní zdraví tomu říkají porucha osobnosti.

Co jsou poruchy osobnosti?

Vaše osobnost vám pomáhá správně fungovat v životě se všemi výzvami, které se obvykle mohou objevit. To znamená, že i když projdete bolestivými nebo stresujícími situacemi, budete mít velkou šanci je překonat a jít dál.

To, jak zvládáte těžkosti, se může lišit od toho, jak to dělá někdo jiný. Všichni máme své vlastní způsoby, jak pokračovat, a to do značné míry závisí na našich dominantních osobnostních rysech.

Můžete mít například mimo jiné trpělivost, odolnost a vytrvalost. Tyto osobnostní rysy vám mohou pomoci překonat ztrátu zaměstnání a získat motivaci k nalezení nového a lepšího.

Pomohou vám odrazit se od vašich počátečních pocitů zklamání a věnovat čas hledání jiné pozice. I když víte, že se to nemusí stát přes noc, zůstanete motivovaní.

Můžete také uvažovat o okolnostech, které vás sem přivedly, převzít odpovědnost (pokud existuje) a vzít na vědomí získané zkušenosti.

Pokud však máte poruchu osobnosti, není tomu tak.

U poruchy osobnosti obvykle zažíváte emoce a myšlenky, které snižují vaši schopnost:

  • čelit a přizpůsobit se stresu
  • spojit se s ostatními lidmi
  • efektivně řešit problémy

Například pokud máte poruchu osobnosti, může být vaší reakcí na ztrátu zaměstnání obvinění vašich spolupracovníků nebo nadřízeného. Možná si neuvědomujete, jak vás některé vaše chování mohlo vést k tomu, abyste těmto potížím čelili.

Nyní je pravda, že lidé, kteří nežijí s poruchou osobnosti, mohou mít stejnou reakci. Všichni se občas můžeme cítit naštvaní, emotivní a paranoidní.

Pokud se však se stresem vyrovnáváte pokaždé podobným způsobem a tyto rysy způsobují ve vašem životě přetrvávající problémy, může odborník v oblasti duševního zdraví dosáhnout diagnózy poruchy osobnosti.

Jinými slovy, většina lidí by v sobě mohla rozpoznat několik rysů poruchy osobnosti.

Abyste však skutečně obdrželi diagnózu, museli byste ukázat všechny nebo téměř všechny znaky, které tuto poruchu charakterizují. Tyto vlastnosti by vám také způsobily velké utrpení a problémy ve vašem životě.

Ne všechny poruchy osobnosti mají stejné příznaky a dominantní rysy. Společné je však to, že lidé s poruchou mají potíže s reakcí na životní požadavky.

Tyto potíže ovlivňují:

  • vztahy
  • pracovní výkon
  • pohledy na svět
  • vnitřní zážitky

To není osobní volba. Poruchy osobnosti jsou výsledkem mnoha faktorů, které ovlivnily váš život, včetně:

  • genetické dědictví
  • biologické procesy
  • rozvoj učení
  • kulturní zážitky
  • traumatické situace
  • vztahy v dětství

Neexistuje žádný důvod pro poruchy osobnosti. A není jasné, proč ne každý reaguje stejným způsobem na stejné vnější a vnitřní faktory.

Z tohoto důvodu se odborníci domnívají, že příčinou může být konkrétní kombinace všech výše uvedených.

Druhy poruch osobnosti

Poruchy osobnosti jsou rozdělené do tří skupin. Ty jsou založeny na nejreprezentativnějších emočních reakcích a chování:

  • Skupina A: výstřední
  • Skupina B: dramatická, emotivní a nepravidelná
  • Skupina C: strach a úzkost

Toto je pouze přehled všech typů poruch osobnosti. Při stanovení diagnózy jde o mnohem víc.

Léčba poruch osobnosti

Nejúčinnější léčbou poruch osobnosti je dlouhodobá psychoterapie. Může vám pomoci prozkoumat vaše myšlenky a emoce a to, jak tyto ovlivňují vás a ostatní lidi.

Terapie vám také může pomoci zvládnout některé z vašich příznaků, abyste se s některými situacemi dokázali vyrovnat efektivněji.

V některých případech mohou být některé příznaky léčeny léky, jako jsou antidepresiva. To však neplatí pro každou poruchu osobnosti nebo každý jednotlivý případ.

Protože všechny poruchy osobnosti mají různé příznaky a spouštěče, neléčí se všechny stejně. Typ přístupu, který lékař zvolí, bude záviset na vašich příznacích, jejich intenzitě a vaší osobní a lékařské anamnéze.

Zdroj: psychcentral.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu