dítě mluví sprostě (zdroj foto: freepik.com) | ilustrační fotografie
článek: Co by se stalo, kdybychom začali mluvit „jak nám zobák narostl“?
Roztomilá dceruška mluví jako dlaždič!
Často lidé používají vulgarismy, aby se odlišili, nebo naopak do určité skupiny lidí zapadli. Zkrátka když ve 13 letech ostatní holčičky mluví sprostě, proč zrovna vaše ratolest by neměla. A když chce zapadnout i do party kluků, je to bez sprostých slov prakticky nemožné.
Dobré je ale oddělit, jak děti mluví venku a jak mluví doma, a trvat na slušném vyjadřování. Bylo by přeci jen přehnané, a těžko říci, k čemu by to v dalším životě dítěte vedlo, kdyby v tomto věku říkala mámě pí… .
Zajímavá je otázka, proč i prepubescentní děti mluví „jako dlaždič“, i když jsou sami a potřebují si zaklít. Tedy není vliv autority vrstevníků, kterým se chtějí podobat, je to zcela automatická reakce.
Asi se nemůžeme divit, děti slyší rodiče. A přiznejme si, kolik sprostých slov sami použijeme, a to nepatříme k žádné spodině. A tak se vracíme k významu sprostých slov. Vyjadřují něco, co bychom dlouhosáhle vysvětlovali a popisovali. Jestliže jako vedoucí oddělení řeknete své kamarádce, že vaše nadřízená je „kráva“, mluví to za vše. Při konfliktu na poradě si alespoň pro sebe řeknete, že vedoucí je „kret…“. Uleví se vám.