Čím bychom se měli řídit ve vztazích? Jak může pomoci terapeut?

Nemyslíte, že je už na čase prohloubit chápání toho, co nás vztahy mohou naučit? Díky tomuto prostému faktu se v životě budete daleko snáze rozhodovat. Zjistíte totiž, jaké jsou vaše životní priority a cíle a nasměrujete tak svůj život. Ano, konečně svůj, ne ničí jiný! Vytvoříte tak pevnou půdu pod nohama i vašim dětem. Jak na to?

Co jsou vlastně vztahy?

Když se dotážete lidí, co je vztah, většinou ho popisují synonymy jako je láska, štěstí, svatba, manželství, děti, rodina, ale ti zhrzení i třeba jako rozvod. Málokdo však skutečně ví, co tato slova znamenají, pokud jde o realitu vztahů.

Obzvláště mladé dívky sycené pohádkovými příběhy snící o svém princi na bílém koni dost často narazí…chtějí takto totiž žít šťastně až navěky. Ano, i když je svatba sebekrásnější a člověk jí prožívá jako radost, realita může být pak úplně jiná. Někdy je také bohužel pozdě na návrat a obraz se vám rozpadne na kusy.

Leckdy se také mezi partnery objeví krize až s příchodem dítěte. Věci se začnou komplikovat a naplňují se nejisté představy o budoucnosti, které se týkají peněz, kariéry, ale i sebevědomí a sebeúcty.

Vztahy jsou bohužel složitější, než si uvědomujeme

A řada úskalí vyvěrá až po čase, kdy spolu dva lidé žijí delší dobu v jedné domácnosti. Je logické, že si k sobě budeme přitahovat lidi, se kterými se cítíme dobře. Obvykle to není náhodná volba a faktorů je více. Často s nimi souzníme z toho důvodu, že máme stejné minulé zkušenosti.

Musí tam však být také přitažlivost. Jinými slovy, prostřednictvím řeči těla a aniž bychom spolu mluvili, jsme schopni vybrat nebo přilákat partnery nebo přátele, kteří jsou nám nějakým způsobem „podobní“.

Terapeutická práce s dětmi i páry

Během dětství se rozvíjíme jak emocionálně, tak fyzicky. Vždy se tak nacházíme v různých životních etapách, ale někdy se tam dá i laicky řečeno „zaseknout“. A nejen dospělí, ale také děti. Děti nemají dost prostředků k vyjádření emocí a může dojít k jejich potlačení v důsledku nějaké ztráty či dokonce traumatu.

Určitá fáze tak nemusí být dostatečně zpracována a na povrch se dostává klidně až v momentě, kdy je úspěšné v kariéře nebo v manželství. A terapie může dospělým pomoci překonat to, co se stalo před lety, nebo cokoliv s čím se potýkají i teď. Vyškolený a zkušený terapeut je schopen zachytit jakékoliv regrese. Dokáže nás emocionálně vrátit do věku, který vytvořil emoční paralýzu.

Při párové terapii dochází k tomu samému a mnohokrát se ukáže, že spolu sdílejí identický prožitek z dětství. Ať už se tak stalo v jejich osmi letech, či dříve nebo později, jedno je jisté – toto chování je také relevantní pro řešení aktuálního problému. Může tak páru pomoci pochopit, proč se partner za určitých okolností chová tak, jak se chová. A tyto znalosti obvykle umožňují páru najít hlubší pouto prostřednictvím toho, co sdílejí.

Když ve vzduchu visí minulost…

Vztahy také zápasí s minulostí, kdy si dva partneři mezi sebou něco nevyjasnili. Ať již jeden z nich nebo oba, způsobili destrukci vztahu hrubým, slovním nebo fyzickým týráním – tyhle křivdy nedělají dobrotu nikde a nikdy.

Někdy to trvá, než dvojice rozmotá hlavní příčiny a začne si zase důvěřovat. Páry tak čekají příliš dlouho, než vyhledají pomoc a v důsledku toho se raději rozvádí. Po rozvodu se opakovaně stává, že si vybírají stejný typ partnera – dokud se nepoučí. To však způsobuje spoustu bolesti, zvláště pokud se jedná o děti.

Když pár začne chápat a přijímat to, co bylo internalizováno z jejich minulosti a jaké jsou jejich nevědomé smlouvy, pak budou zřejmé důvody, proč spolu jsou a proč si v první řadě vybrali jeden druhého. Pokud každý z páru převezme za své chování a část smlouvy zodpovědnost – začíná proces hojení. Tento proces nazýváme – „zpětné převzetí projekcí“.

Porozumění se nevyhneme, chceme-li s druhým vycházet

Díky lepšímu porozumění sobě samotnému a navzájem, dostane vztah jiný rozměr a novou zdravější intimitu. Všichni musíme být moudřejší a chytřejší a pečlivěji přemýšlet o základech, které chceme vytvořit rovněž pro naše děti. Vždyť vztahy jsou tu proto, aby nám pomohly stát se vědomými bytostmi. V životě je člověk odsouzen žít život dopředu a rozumět mu dozadu.

Zdroj: conversations.indy100.com

Autor: Renata Horáková
ZAVŘÍT