Čím bohatší Instagram, tím chudší život. Jak to máte vy?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouhou dobu strávíte u mobilního telefonu? Co ho tak odložit a vyrazit raději někam do reálného života? Ten online svět vám neuteče – nikdy totiž nechodí spát. Bohužel.

FOMO

V současné době vznikl nový psychický problém známý pod zkratkou FOMO (z angličtiny: „Fear Of Missing Out“), tedy strach z toho, že prošvihnete něco zásadního.

Ohroženi jsou především lidé ve věku 20 až 30 let, kteří jsou na sociálních sítích – zejména na Instagramu – nejvíce aktivní. Dokáží tam trávit hodiny, dokonce více času než ve škole či dokonce v práci! V tomto věku si hledáme vzory, vůči jiným věcem, lidem a názorům se vymezujeme a většina mladých lidí ještě není plně ukotvena. Syndrom FOMO útočí především na ty z nás, kdo ještě nemají v životě jasno, hledají sami sebe, jsou nespokojení a mají pocit, že jim něco zásadního uniká.

Snaha odlišit se a vyniknout nad ostatními

Výsledkem přehnané touhy po obdivu jsou selfíčka na hraně (nebo i za ní). Tato forma „zábavy“ má jeden velký háček. Za poslední 4 roky při ní totiž zemřelo 130 lidí. Jednalo se zejména o pády z útesů nebo výškových budov, kde se tito lidé snažili vyfotit „dechberoucí“ selfíčko. Odborníci tvrdí, že do extrémních situací se pouštějí hlavně muži okolo 20 let, kteří chtějí přebít fotky kamarádů.

Ztráta kontaktu s realitou

Závislost na mobilu už se stala tak významnou poruchou, že ji řeší adiktologové, tedy specialisté na terapii závislostí na návykových látkách, alkoholu, gambling a podobně. V některých případech postižení přestávají zvládat normální život – v noci nespí, do práce přestanou chodit… A je to právě Instagram, který má na mozek účinky stejně silné jako tvrdé drogy.

Navíc zde hrozí nebezpečí rozvoje sekundární deprese či úzkosti, protože se lidé víc porovnávají a svou hodnotu odvozují od toho, co se na síti stane. Nicméně tvorbou Instastories si můžete vydělat i desetitisíce korun, pokud se vám podaří příběhy „prodat“ a začít spolupracovat s významnými firmami.

Bohužel nutně dochází k tomu, že čím více času člověk stráví na sítích, tím méně je schopen běžného života a v krajním případě se v něm přestává orientovat. Navíc vzniká nebezpečí stalkingu, díky Instastories má každý zcela jasný přehled o vašem životě, což může být rájem pro různé podivné existence a finanční podvodníky.

 

Znaky rozvinutého problému závislosti na mobilu

  • Ihned po probuzení sjíždíte stories svých kamarádů, abyste zjistili, co dělali večer.
  • Pokud si v restauraci objednáte jídlo, a pak ho jíte studené, protože jste jej nejprve museli kvalitně nafotit. Extrém je, že v některých restauracích už platí zákaz focení jídel.
  • Když jdete na koncert oblíbené hudební skupiny a celý jej sledujete přes kameru telefonu, kvůli vlastnímu živému vysílání na Instagramu. Některé kapely už dokonce přestávají hrát, jakmile vidí v publiku rozsvícené displeje.

Nezbývá než vám popřát, abyste do této závislosti neupadli, zbavuje se jí opravdu tak těžko, jako závislosti na drogách. A pokud si říkáte, že o nic nejde a že to „dělají všichni“ – ono záleží na délce doby, kterou na sítích strávíte. Ti „všichni“ se totiž této zábavě mohou věnovat relativně pár minut oproti vám…

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu