Chcete dosáhnout svých cílů? Na začátku cesty si položte tyto otázky

Všichni před sebou máme nějaké cíle. Pro někoho jsou ty cíle vztyčené výše, pro někoho o něco níže. Někomu k nim vede kratší cesta, jiný si za svými cíli vyšlápne pořádně daleko. Je naprosto v pořádku klást si přede sebe cíle a snažit se jich dosáhnout.

Určitě i vy máte před sebou vidinu minimálně jednoho snu, nebo chcete-li cíle, do kterého byste rádi došli. Nyní stojíte na samotném začátku a ještě než se na onu cestu k danému cíli skutečně vydáte, měli byste vyzpovídat sami sebe.

Ne, neděláme si legraci. Přinášíme vám otázky, které by si na začátku své cesty za cílem měl položit úplně každý. Bez výjimky.

Otázka první: co jste ochotni obětovat?

Ve svém životě si každý z nás může přát naprosto cokoli. Máme neomezené možnosti, ze kterých můžeme vybírat a je opravdu na každém z nás, jaký cíl před sebou vytyčí. A když nechcete, vůbec nemusíte být skromní.

Jenže pozor na to, co si přejete, protože v životě to bohužel funguje tak, že sice můžete mít naprosto cokoli, ale musíte za to něco zaplatit. A na mysli nemáme jen peníze, může to být i čas nebo zdraví. Otázkou tedy je, co jste ochotni na cestě za vaším cílem obětovat?

Otázka druhá: co musíte udělat jako první, abyste se dostali do cíle?

Teď možná chcete odpovědět, že je přeci potřeba udělat první krok. Jasně, musíte udělat první krok, jenže to je bohužel velmi rozšířená definice, je potřeba to trochu (nebo možná více) definovat a konkretizovat. Čím musíte začít, abyste se dostali tam, kam se chcete dostat? Co je právě pro vás ten pověstný první krok?

Otázka třetí: co vás na vaší cestě brzdí?

Vyrazit za cílem je sice pěkné, ovšem zdržovat se maličkostmi není tak úplně na místě. Zamyslete se nad tím, jestli náhodou nemáte ve svém životě nějaké brzdy.

A těmi brzdami může být opravdu cokoli: životní partner, negativní vzpomínky, špatné zkušenosti. Každý z nás ve svém životě takovou brzdu má, jen může mít trochu odlišnou podobu. Vaším úkolem je zjistit, co vás brzdí a téhle brzdy se zbavit.

Otázka čtvrtá: měníte své nápady v činy?

Člověk může mít plnou hlavu nápadů, ale dokud se je nerozhodne uskutečnit, nestanou se realitou. Co z toho plyne? Že můžete mít nespočet dobrých myšlenek a nápadů, ale dokud si je necháte jen pro sebe a nezačnete je realizovat, nikdy se nestanou. Nač mít plnou hlavu dobrých věcí, když se o nich nikdy nikdo nedozví a ani sami z nich nakonec nebudete moci těžit?

Otázka pátá: kam v životě směřujete?

Nejdůležitější otázka na závěr: kam v životě směřujete? Kam chcete dojít? Věřte nebo ne, ale pakliže sami nebudete vědět, kam jdete, nikdy tam nedojdete.

Je to jednoduché jako facka a bohužel to takhle v životě funguje. Můžete bloudit, můžete to zkoušet, ale jakmile sami nebudete mít jasno, nikdy tam nedojdete.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT