Chang Yun Chung: Na věku nezáleží. Ani ve 101 letech nehodlá zpomalit

Chang Yun Chung, je nejstarší miliardář světa. Jeho věk ho rozhodně neomezuje, navíc letos oslavil úctyhodných 101 let. V minulých letech předal svou vedoucí pozici ve své společnosti, kterou založil v roce 1967 (společnost nese název: Pacific International Lines (PIL)) svému synovi Teovi Siong Sengovi.  Tento neuvěřitelně pracovitý člověk, ale denně dostává zprávy z kanceláře a poskytuje strategické poradenství jako emeritní předseda.

Těžké časy pro Tea

Jeho syn Teo, který převzal výkonnou funkci v PIL v dubnu 2018, bude rady svého zkušeného otce potřebovat. Společnost se totiž dostala do těžkých časů a hlásí čistou ztrátu 208 milionů USD. Naproti tomu v předchozích letech, kdy ve vedení stál jeho otec, to byl čistý zisk 119 milionů USD. Doba Teovi nepřeje, došlo k nižším přepravním sazbám, vyšším nákladům na pohonné hmoty. A v neposlední řadě posiluje obchodní válka mezi Čínou a USA.

Neúspěch stál Chunga úspory

Tato náročná obchodní situace snížila Changovo jmění. Došlo tedy k poklesu o 27 % a to z 2,05 miliardy USD na 1,5 USD. Media poprosila o okomentování této situace samotného Chunga, ten se odmítl vyjádřit, i když ve společnosti stále vlastní podíl okolo 94 %.

Teo je stále optimista

Changův syn má stále optimistické vyhlídky. „ Naše společnost a naše obchodní aktivity mají správný cíl a dokážeme čelit výzvám, které nás v budoucnu čekají.“

Kontejnery zvyšují obrat

Zatímco PIL může nyní utrpět ztráty, další společnost Singamas Container, která je z 41% vlastněná právě PIL hlásila v roce 2018 zisk 72 milionů USD. Je to tedy nárůst o 74 %. Tato společnost je největším stavitelem nákladních kontejnerů na světě.

PIL v roce 2017 zainvestovala do své lodní flotily. Díky přírůstku 12 kusů nových kontejnerových lodí se dostala v totálních číslech na celkových 180 plavidel. Ty jsou schopni přepravit 500 000 kusů kontejnerů.

PIL se nebojí dalších investic

I v těžkých dobách jsou nutné investice, které posunou společnost dál. PIL si je toho naprosto vědomá. Společnost plánuje investice do kontejnerových terminálů a logistických center v rozvojových zemích. Tedy v Nigerii, Súdánu, Tanzanii.

Leonardo Del Vecchio: ze sirotka miliardářem.

PIL patří mezi 10 světových lídrů v přepravě kontejnerů a má silné zastoupení v Africe, Tichomoří. Po společnosti samozřejmě pokukuje i konkurence, například Cosco Shipping. Ale Chang svou společnost brání a všem vzkazuje, že PIL není na prodej.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu