Čeští příznivci ekologie a možná i stoupenci Grety Thunberg to už asi trochu přehánějí. Tomáš a Tamara Klusovi chtějí zachránit planetu!

Nedávno jsme psali o švédské ekologické aktivistce, která má našlápnuto na Nobelovu cenu za mír. Těžko říct, jestli jsou manželé Klusovi obdivovatelé jejích názorů a aktivit, každopádně svůj život poměrně vyhrocují Gretiným směrem.

Ekologická rodina

Zpěvák Tomáš Klus a jeho manželka Tamara přicházejí stále s novými nápady, jak zlepšit životní prostředí či vztahy mezi lidmi. Éterická Tamara se vyjadřuje stejnými slovy jako rodina Thunbergů. Na otázku, proč se rozhodli už nikdy neletět letadlem, odpovídá: „Zkrátka se nechceme dožít toho, kdy se nás děti zeptají, proč jsme neudělali něco pro záchranu planety, když byl ještě čas?“

Aktivistka Tamara

Anketa: Souhlasíte s nározy manželů Klusových?
Celkem hlasů: 366

Manželé dále vysvětlují, že je důležité vzdát se některých benefitů a nadstandardů, na které jsme si jako lidstvo zvykli. A důležité je také pochopit, že svět se nedá změnit tím, když ukazujeme prstem na ostatní, ale pouze tak, jestliže půjdeme ostatním i sami sobě příkladem. Tento svůj názor vyjádřila Tamara i na sociálních sítích a čekala, jakého obdivu se za své názory dočká. Přidalo se pár nadšených příznivců života s velkou ohleduplností k životnímu prostředí, ale mnoho názorů Tamaru vůbec nepotěšilo.

Nepříjemné komentáře

Objevily se věty typu: „Pardon, ale jedna rodina svět nezmění. Je to přehnané a především zbytečné.“ Nebo „Aha, tak to asi nebyli Klusovi, kteří z dovolené někde daleko museli speciálně letět někam jinam, kde mohli odvolit…“, rýpl si další příspěvek s odkazem na událost z loňského roku, kdy si Klusovi museli „odskočit“ z dovolené v Karibiku do kanadského Toronta k volbám. Někteří přispěvatelé už byli natolik rozhořčeni, že se nevyhýbali i vulgarismům.

Chovat se šetrně k životnímu prostředí je určitě správná věc. Ale jedinci, kteří ekologii, stravu či bydlení ženou do extrému „život ve spojení s přírodou“, zatím přeci jen těžko hledají stejně smýšlející parťáky.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT