Být sám sebou – o co vlastně jde a jak na to?

Buďte sami sebou, buďte sví, myslete především vlastní hlavou. Často to slýcháte, už v dětství vám rodiče říkali, že máte dělat jen to, co sami považujete za správné. „Když skočí všichni, skočíš taky?“ často používaná rodičovská věta. Začínáte na to být už alergičtí, protože přece jednáte podle sebe sama. Nebo ne? Znát své nitro a své myšlenky není na škodu, ale v poslední době se s tím už roztrhl pytel a každý vás k tomu navádí. Málokdo ví, co a jak udělat, abyste byli sami se sebou. S vlastními myšlenkami to není zrovna jednoduché.

Opravdovost se cení

Být člověkem, který je ve své podstatě opravdový, skutečný, který umí říct ne, umí se za sebe a své myšlenky postavit. Ve společnosti takových lidí se cítíte povětšinou dobře. Víte proč? Protože je to člověk, který vám řekne všechno tak, jak to ve skutečnosti je, jak si to on sám myslí. Autentičnost znamená nelhat si. To v první čadě. Žít v souladu s tím, v co sami věříte, co máte na srdci nebo s tím, co se vám honí v hlavě. Lež rovná se stres pro vás i vaše tělo a to mu zrovna nepomáhá. Jak se snažit sobě více porozumět? Jak umět být sami sebou?

Rozmyslete si, co říkáte

Nemusíte říkat všechno, co si myslíte. To se radí už menším dětem, které bojují s tím, že říkají úplně všechno, co si myslí. Někoho můžete zranit, ponížit nebo ho jen nepříjemně zaskočit. Slova umí zraňovat a poměrně hodně. Když se kamarádka zeptá, jak jí to sluší, stačí ji to říct jemně, že třeba ji to zbytečně zvětšuje v pase, na bocích. Rozhodně lepší, než když ji řeknete panebože, to hned sundej, vypadáš otřesně. Říkejte, co si myslíte, to ano, ale vše se dá říct jiným a vybíravějším způsobem.

Myslete na své tělo

Zkuste opravdu sledovat, co vám tělo dává a naznačuje. Někdy to vám tělo dává signály, že to není úplně v pořádku, ale vy si jich nemusíte všimnout. Zkuste se na sebe podívat do zrcadla a nahlas říct něco, co není pravda. Pozorně sledujte a vnímejte tělo. Máte svaly napjaté? Změnil se vám pohled? Začnete si často hrát si vlasy? Nebo zatnete zuby? To všechno mohou být projevy toho, že se tělu nelíbí, když lžete.

Neřešte věci, které vám nepřísluší

Máte tendence řešit věci, které však nejsou ve vaší moci nebo dokonce kompetenci? Stres může vyvolávat i to, že se soustředíte až moc na život vašich blízkých a život okolí. Proč raději řešit to, že se vaše kamarádka neustále hádá s tchýní? Proč zbytečně myslet na to, že se kamarádka necítí v práci dobře? Pomoc nabídněte, zkuste jim promluvit do duše, ale pokud nebudou mít chuť situaci řešit, vy ji nevyřešíte. A zbytečně se tím zaobírat, to není nic dobrého pro vás a vaše tělo. Soustřeďte se raději na sebe.

Nepřehlédněte: Rozhodněte se – která rozhodnutí vám mohou změnit život?

Nejsem dokonalá/ý, no a?

Nikdo není. Každý má nějakou špatnou vlastnost. Někdo jich má víc, někdo míň. Každý má něco a zabývat se tím, že nejste dokonalí nebo dokonce ti nejlepší z nejlepších? To určitě ne! Proč se zbytečně snažit vyniknout v něčem, co vám nejde? Proč chodit na neustálé kurzy malování, když z vás malíř nebude? Raději se zaměřte na to, co vám jde. Jste organizační typ? Využijte svůj potenciál a následně z něj můžete těžit.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu