Bojíte se vystoupit ze své komfortní zóny? Škoda, opravdový život vám totiž protéká mezi prsty

Mnoho z nás touží po tom mít svůj život pod kontrolou a komfortní zóna nás vede k přesvědčení, že ukolébání se v tomto „limbu“ zdánlivé jistoty nás uchrání před riziky a chybami, které se bojíme podstoupit. Výsledek? Přežívání místo života. Uvěznění v komfortní zóně nám ve skutečnosti brání v odvaze, ve využívání příležitostí, v růstu i zkoumání neprobádaného terénu. To vše by přitom mohlo náš život výrazně obohatit.

Past jménem komfortní zóna

Už z jen z výše uvedených řádků je tak jasné, že i když nás komfortní zóna uklidňuje, alespoň občas se opravdu vyplatí z ní „vystoupit“. Samozřejmě to není vždy snadné, protože jistotu plynoucí z rutiny, kterou dokonale známe a v níž jsme se naučili rozpoznávat sami sebe, je těžké opustit.

Ale jedině návrat k pravé autenticitě života nás může uchránit před katastrofálním pádem do pasti komfortní zóny. Jak se této pasti můžeme vyhnout?

Uvědomit si, že jsme uvízli ve své komfortní zóně, může být skutečným prozřením. Jak jsme již zmínili, není tak snadné a okamžité zachytit příznaky, které naznačují, že nás tato past svírá, ale jakmile je zachytíme a pochopíme, můžeme se z ní konečně vymanit a vrátit se k plnohodnotnému životu.

Příznaky uvíznutí v komfortní zóně

Jedním z nejčastějších příznaků, které by nás měly přimět k zamyšlení, je monotónnost. Život je nepředvídatelný a plný výzev, ale pokud už nějakou dobu nejsme schopni pochopit adrenalin, který se skrývá za situacemi, jež neznáme, je čas se zamyslet.

Stal se náš život zcela předvídatelným? Přeměnili jsme svůj život do řady rituálů, které každý den provádíme stejným způsobem? Pokud je odpověď na tyto otázky kladná, pak jsme pravděpodobně ponořeni do komfortní zóny, která nás sice uklidňuje, ale zároveň nám bere nadšení a vášeň.

Další varovným znamením, které je třeba vzít v úvahu, je absence rizika spojeného se strachem ze ztráty kontroly. Jak dlouho jsme neakceptovali riziko zkoumání nových věcí či příležitostí? Ztráta kontroly neznamená nechat se napospas událostem, ale to, že ne vše musí být předem analyzováno a naplánováno.

Pootevřené dveře.
zdroj: unsplash.com

Proč nás komfortní zóna uklidňuje?

Život bez výzev, bez zkoušek i nových zkušeností má tu výhodu, že se cítíme bezpečně a máme svůj život plně pod kontrolou. A právě proto nás uvěznění v komfortní zóně uklidňuje.

Ve skutečnosti tuto past tak nevnímáme, protože je záludná a skrytě nás vede k přesvědčení, že abychom neriskovali utrpení, je třeba se v každodenních situacích vždy cítit v pohodě, naprosto obeznámeni se vším, co se nám každý den děje.

Omyl ale spočívá právě v tomto přesvědčení. Žít neznamená vyhýbat se nepříjemnostem, žádná lidská bytost není imunní vůči bolesti a utrpení. Myslet si, že se jim můžeme vyhnout, je omyl, který nás může přijít draho. Ve skutečnosti právě tím, že se snažíme distancovat od potenciálně bolestivých okolností, uvádíme svůj život do problému tím, že zavádíme přežívání, které nás časem omezuje, dusí a ničí.

Jak vystoupit z komfortní zóny?

Padat, znovu vstávat, využívat sílu odolnosti, učit se z chyb, začínat znovu po krizi i prožívat chvíle utrpení, to všechno znamená růst. A právě díky tomuto růstu nejen dospíváme, ale také žijeme. Život by neměl znamenat stagnaci a nehybnost, změna rutiny a zvyků nám může přinést nečekaná překvapení.

Je to jediná cesta, jak se znovu stát aktivními protagonisty vlastního života. Pracovat na sobě, přijímat každodenní výzvy a učit se najít sílu čelit všemu, co nás děsí. Jedině tak můžeme naplno využít svůj potenciál tím, že znovu získáme důvěru v sebe sama i okolní svět.

Zdroj: angolopsicologia.com, efficacemente.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu