Bojíte se prosadit svá práva? S asertivitou to jde snadno

V dnešním světě je „být asertivní“ velmi důležité, protože jedině tak získáte to, co si zasloužíte. Mnoho z nás věří, že asertivní lidé jsou průměrní a sobečtí, a je jim jedno, co si o nich ostatní myslí a říkají. Ve skutečnosti to ale není pravda. Asertivní lidé bývají úspěšnější, zdravější a šťastnější. Poradíme vám cenné tipy, které vám s asertivitou pomohou.

Sebevědomí

Abyste získali potřebnou asertivitu, budete se muset cítit sebevědoměji. Přemýšlejte a jednejte pozitivně, abyste se vždy cítili optimisticky. Každou situaci se snažte řešit tak, abyste si při prosazování svého úsudku byli co nejjistější. Pamatujte, že vaše nízká sebeúcta může vést k sebezničujícímu chování a bídnému životu.

Říkejte „ne“

Dejte si pozor na lidi, kteří chtějí těžit z vaší dobroty. Nebojte se říct „ne“ lidem, kteří žádají o nepřiměřené laskavosti. To platí jak pro osobní život, tak pro ten pracovní.

Mluvte správně

Aby ostatní pochopili váš názor, vyjadřujte se jasně. Mluvte pomalu a klidně. Efektivní komunikační dovednosti mohou zvýšit vaši schopnost prosadit se s lehkostí.

Trénujte vizualizaci

Pokud jste introvert, který rád nechává věci řešit za sebe, zkuste si začít cvičit vizualizaci asertivity. Představte si, že jednáte autoritativně a zastupujete svá práva. Postupně zjistíte, že jednat na veřejnosti vám nedělá problém.

Nepleťte si asertivitu s egoismem

Být asertivní neznamená, že byste se měli stát egoistickými. Postavte se za svá zasloužená práva tak, aniž byste se povyšovali za ostatní.

Agrese musí jít stranou

Pokud se cítíte vykořisťováni, je přirozené cítit strach nebo zlost, což vás může přimět k agresivnímu jednání. Zhluboka se nadechněte, abyste se uklidnili, a pak asertivně jednejte, aby si vaši protivníci uvědomili, že nejste snadný cíl. Lidé vždy naslouchají těm, kteří mluví klidně a jasně.

Držte se svých zásad

Nebuďte moc milí za cenu obětování svých hodnot. Vždy buďte pevní, pokud jde o dodržování vašich ideálů. Je jasné, že vás nikdo nemůže nechat jednat proti vaší vůli. Dodržování vašich zásad je klíčové, protože jedině tak vás lidé budou respektovat.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT