Někdy je hranice mezi běžným užíváním alkoholu a alkoholismem tenká. Někdo bere jako počátky alkoholismu už to, že si dáte večer co večer dvě a více sklenic vína, jiný vidí jako alkoholismus to, když se mu klepou po ránu ruce a jedině panák tvrdého alkoholu nebo sklenka vína to hravě opraví. Víno si můžete dát k obědu, večeři, na rodinných oslavách se běžně alkohol popíjí, při setkávání s přáteli si dáte skleničku nebo dvě, v restauraci, večer doma, u televize, nebo když je venku škaredě a vy sedíte v pohodlném křesle a čtete si. Kdy je to „v normě“ a kdy už „přes míru“?
Tenká hranice
Hranice je velmi tenká a překročit ji je poměrně jednoduché, ale cesta zpět, za danou hranici už asi jednoduchá nebude. Pití alkoholu je dnes jakousi standartou, dáte si jej přirozeně v restauraci, na oslavu úspěchu, jiný si jej dává „na uklidnění“, zapíjí neúspěch nebo třeba úzkosti. Bývá poměrně hodně těžké odhalit první známky závislosti na alkoholických nápojích, proto mnohdy nestopnete počátky závislosti. Jednoduše to jako závislost vy nebo okolí nevidíte. Vždyť to pivo si dá dneska opravdu každý, sem tam se opije nebo to přežene a následuje bolehlav. Jenže když se bolehlavy stupňují, je třeba mít se na pozoru. Jaké příznaky mohou signalizovat problém a závislost na alkoholu?
Pití při každé příležitosti
„Ospravedlňujete“ pití určitými příležitostmi? Jednou je to těžký týden v práci, pak narozeniny, svátek, výročí, romantický večer, večer s přáteli a podobně. Prostě si jen potřebujete omluvit své pití, popřípadě nacházíte pro pití stále nové a nové důvody.
Vždy se sklenicí v ruce
Využijete každé chvíli a kontextu, aby se ve vaší ruce objevila plná sklenice? Vaši přátelé vás znají jen a pouze se sklenicí v ruce, možná ani nespočítají na prstech jedné ruky, kdy vás nevidí pít „alespoň“ pivo. Zkuste si dát jeden den „detox“ bez alkoholu? Je to těžké? Jste nervózní a potíte se? Cítíte neklid? Jste podráždění?
Vždy máte doma zásobu
To je pro vás naprostý základ, a pokud přijdou hosté, nestačí se často divit, jak velkou zásobu vlastně máte. Disponujete jak tvrdým alkoholem, tak i vínem, bublinkami či pivem. Nestane se, že vám nějaký alkohol dojde, protože v tomhle ohledu jste o tři kroky napřed a víte moc dobře, co dochází, a tak neváháte a své zásoby pečlivě doplníte.
Pijete rychle
A často sami. Zatímco druzí lidé si dají doma sami skleničku večer k filmu, vy stihnete vypít celou láhev a možná i dvě. Podobně jste na tom s pitím alkoholu ve společnosti. Pijete mnohem rychleji, než vaši přátelé a spolustolovníci. Proč? Protože oni berou pití jako doplněk k sociální komunikaci, vy pijete proto, že alkohol potřebujete.
Čtěte také: Správná strava – co nejíst před důležitou událostí nebo schůzkou?
Berete si volno
Kvůli pití nebo kvůli kocovině. Stále častěji jsou totiž rána, která pro vás nejsou zrovna příznivá. Bolehlav je váš věrný kamarád, někdy to přeženete tak, že koupelna je druhá postel. Často chodíte do práce s bolestí hlavy, někdy si vezmete volno jen kvůli tomu, že ráno nejste schopni vstát a jít do práce.
Přestává vám na všem záležet
Na dětech, rodině, přátelích, na vzhledu, práci a někdy kašlete i na ty základní hygienické návyky. To je varovný signál, že se děje něco, co nemá a je potřeba zatáhnout za ruční brzdu a vyhledat pomoc. Nebudete-li toto varování akceptovat, může to skončit daleko hůř..
Autorský text | foto: freepik