Psychiatr Victor Frankl definuje tragický optimismus tak, že říká „ano“ životu navzdory ztrátě, bolesti a vině, které musíme čelit. Toxická pozitivita je založená na tom, že bychom měli mít pouze pozitivní myšlení, zatímco tragický optimismus nás povzbuzuje k pociťování bolestivých nebo nepříjemných emocí, které vycházejí z tragédie, a hledání v nich smysl.
Neignorujte skutečnou závažnost situace
Být pozitivní v případě nouze nám může v některých případech ublížit. Například lidé, kteří jsou ve zneužívajícím vztahu, mohou snížit závažnost zneužívání a rozhodnou se ve vztahu zůstat. Budou příliš optimističtí a budou mít naději, že se jejich násilníci změní, a tak jim stále dokola odpouští.
Popíráme své skutečné pocity
Když se přinutíme dívat se pouze na světlou stránku, potlačujeme negativní emoce, které by je mohly ještě zesílit. Tyto pocity mohou jednoho dne propuknout, zvláště když máme co do činění s tragédií. Mohli jsme se dokonce cítit zahanbeni nebo vinni za to, že jsme měli tyto obtížné pocity. Zůstaneme-li pozitivní, bude méně pravděpodobné, že požádáme o pomoc, protože si myslíme, že jsme naprosto v pořádku a žádnou nepotřebujeme.
Během krize nejsme schopni se dále rozvíjet
Vytváření „pouze pozitivních vibrací“ může naše mantra zabít naši schopnost čelit výzvám čelem. Vyhýbáním se negativním emocím můžeme přijít o cenné informace. Řekněme, že žena právě ztratila někoho pro ni důležitého. Pokud odmítne svůj zármutek, bude stále popírat, že se daná osoba nikdy nevrátí a možná nebude schopna zvládnout zařízení pohřbu nebo dokonce život poté, co je daná osoba pryč.
Samotný optimismus nestačí
Být optimistický je stále důležité, ale nemělo by to být jediné, co prožíváme při těžké životní situaci. Stále bychom měli cítit bolest, ale můžeme převrátit scénář tak, že z našeho utrpení uděláme minulost. Vina je normální lidská emoce, které bychom se neměli vyhýbat, ale jejím prostřednictvím se můžeme chopit šance změnit se k lepšímu. Tváří v tvář ztrátě bychom měli cítit zármutek, ale z tohoto pocitu se můžeme poučit a žít život naplno.
Naděje ke zvládnutí tragédie
Navzdory tomu, co na nás život připraví, můžeme-li za tím najít smysl, můžeme se pohnout kupředu a jednoho dne najít skutečné štěstí v životě. Naděje nám umožňuje vyvážit hrozné věci, které se právě dějí, s možností, že z tragédie můžeme zažít smysl. Toto je jádro „tragického optimismu“, což je možná protilátka proti „toxické pozitivitě“.
Zdroj: thepsychologist.bps.org.