Kofein je ve skutečnosti pro lidský organismus dobrý, ale všeho s mírou, jak praví staré pořekadlo. Někteří lidé ho totiž nadužívají a jsou na kofeinu doslova závislí. Potom v noci nespí a s tím se spojují i další zdravotní nevýhody.
Pokud začnete o kávě uvažovat jinak, než jako o horkém ranním hřejivém nápoji, stane se pro vás pravděpodobně „drogou“. Dobíjí sice baterky v kteroukoliv denní i noční hodinu, ale chronická nespavost vám za to nestojí.
Zde je několik přínosů a naopak škodlivosti kávy:
+
Kofein zvyšuje duševní výkon a bdělost (blokuje chemickou látku v mozku spojenou s ospalostí)
Prodlužuje vytrvalost a zlepšuje výkon
Pomáhá plnit úkoly
Snižuje riziko onemocnění (cukrovka 2. typu, srdeční choroby, některé druhy rakoviny)
–
Nepřináší žádné nadlidské schopnosti
Může mít negativní dopad na zdraví při překročení dávky – viz níže
Co se považuje za normu?
Pro většinu lidí je bezpečné konzumovat až 400 miligramů kofeinu denně. Toto množství není spojeno s negativními účinky na zdraví u zdravých dospělých jedinců. V praxi se jedná asi o tři šálky kávy denně.
Pokud se toto množství z nějakého důvodu překročí, může to způsobit zdravotní problémy – nespavost, úzkost, nevolnost, bolesti hlavy, závratě, neklid, třes a abnormální srdeční rytmus.
Konzumace asi 1200 miligramů kofeinu je také potenciální hrozbou spojenou s nežádoucími účinky v podobě záchvatů. Kofein se totiž vyskytuje i v určitých doplňcích stravy.
Je také důležité mít na paměti, že existují individuální rozdíly v citlivosti na kofein a také na to, jak rychle ho metabolizujete.
Tipy, jak omezit příjem kofeinu
Snižte množství kofeinu tak, že si budete dělat slabší kávu. K dosažení účinku je zapotřebí pouze malé množství (75 – 100 miligramů). Dávejte pozor na utajené zdroje kofeinu, např. Guarana, Yerba Mate, kakao, zelený čaj a jiné energetické nápoje.
Zdroj: realsimple.com