Co znamená myslet pozitivně? Jak se „přeprogramovat“? Není to úplně lehké, ale chce to trénink. Když budete myslet na hezké věci, zvýšíte tím pohodu a může vám to být ku prospěchu i co se týče zlepšení vašeho fyzického a psychického zdraví.
Co je pozitivní myšlení v psychologii?
Obecně lze říci, že pozitivní myšlení lze považovat za kladné „poznání“. Pozitivní myšlení se od emocí a chování odlišuje. V závěru však vše ovlivňuje náš blahobyt. Když se tak neděje, máme sklon k depresím.
Nástroje k pozitivnímu myšlení:
- životní spokojenost
- sebeúcta
- optimismus
Jedná se o strategické kroky, které v životě povedou ke změně myšlení. Jsou to vlastně jakési prameny směřující k pozitivním výsledkům.
Aby se tak stalo, je potřeba rozdělit vaše úspěchy do těchto klíčových oblastí:
- Umění transformace negativních myšlenek na pozitivní
- Přerušení pesimistických myšlenek pomocí relaxačních technik a jiného rozptýlení
- Vědět, jak rozdělit problém na menší části, aby byl zvládnutelný
- Vytváření optimistického přesvědčení i v případě potíží
- Mít pod kontrolou negativní tok myšlenek
- Naučit se vnímat jako sebevědomý člověk
Úloha pozitivního myšlení v duševním zdraví
Když budete sami sebe hodnotit kladněji, utlumíte současně i účinky stresu. Je nezbytné mít důvěru ve své schopnosti. Jedině tak, máte větší pravděpodobnost, že uspějete. A vaše pozitivní myšlenky nemusí být založeny jen na reálných faktech, občas je dobré se i zasnít.
Optimismus je velmi léčivý
Lidé s veselou povahou trpí méně často na nemoci, nemají kašel, nejsou unavení, nebolí je svaly, netrpí závratěmi, atp.
Další důkazy poukazují na potenciální dopad pozitivního myšlení na kardiovaskulární zdraví včetně normalizace krevního tlaku a nižšího rizika srdečních záchvatů.
Taktéž souvisí s adekvátní kvalitou života pacientů s rakovinou a může chránit před běžným nachlazením, alergiemi a problémy s imunitním systémem.
Závěrem
Optimistické myšlení pomáhá lidem cítit se lépe, mít zdravější sociální vztahy a ovládat stresové situace. A konečně pozitivní pohled na život, sebe samého a budoucnost.
Zdroj: positivepsychology.com