Společnost na výrobu robotů v centru Walthamu v Massachusetts je dokonalým výrazem umělé inteligence. Kombinuje principy dynamického řízení se sofistikovanými mechanickými konstrukcemi, špičkovou elektronikou a softwarem nové generace.
To vše je důležité k tomu, aby robot vynikal precizním vybavením včetně snímaného vnímání, navigace a inteligence. Ano, čtete správně. Ač je vnímání a inteligence spíše z oblasti lidských poznávacích procesů a schopností – dnes vypracovaný robot dokáže předčit očekávání a je mimořádně technicky pokročilý.
Jeho mobilitu a zručnost by mu mohl závidět i člověk
Ruku v ruce tak koresponduje design s funkčností. Rovnováhu a dynamický pohyb můžeme vidět např. u zvířat, ale u robotů? Je to tak, robot je vyvinut k dynamickému pohybu a snadno se naviguje i v náročném prostředí. V praxi to znamená, že robot může mít vlastnosti třeba jako tygr – zvládne se pohybovat po nerovnoměrném neznámém terénu.
Nejsou však roboti jako roboti, zatímco jeden překlene kdejakou překážku, ten méně vyvinutý se pohybuje pomocí kol nebo pásu a je omezen překonat schody, mezery, kabeláž i jiné výškové rozdíly v podlažním systému. Dnes je však řeč o těch, pro které je to hračka.
Vize společnosti na nejšikovnější roboty: výroba stabilních vycházkových strojů
Ambicí je stavět stroje s pomyslnými dolními končetinami. Takový robot je mimo jiné nadaný plnit i automatizované úkoly v nestrukturovaném prostředí. Místo výrazu umělá inteligence se objevují i formy jakési „atletické inteligence“. Je to dáno převážně flexibilitou vyrovnat se s terénem. Dokáže kráčet, stoupat po schodech, vyhýbat se překážkám a samostatně sledovat přednastavené trasy bez neustálého zásahu uživatele. Bez reakce na hlasové příkazy by sice robot byl značně omezen svými funkcemi, ale i tak lze toto vše definovat jako neskutečný pokrok moderní technologie.
Zdroj: bostondynamics.com