Každému se někdy stává, že cítí negativní emoce, jako je hněv, smutek nebo bolest. A každému se rovněž stává, že v těchto těžkých chvílích dostane nutkání reagovat tím, že se s těmito pocity „vrhne“ na osobu před sebou. Bohužel často tím ublíží sobě i druhému člověku. Co dělat, když jste někomu citově ublížili, protože vás přemohla vlastní nepohoda?
Jak se zachovat, když jsme někomu citově ublížili?
Nejdříve je důležité znovu získat klid a nadhled. Zamyslete se nad tím, co se stalo, projděte si v hlavě vaše reakce, abyste si uvědomili, na koho jste „vyjeli“ a co vše jste na něj „hodili“.
K tomu je nutné vžít se do situace druhého člověka a pokusit se pochopit, jak bychom se cítili my, kdybychom obdrželi stejné výroky či chování. Kromě toho je důležité též uvědomit si, co jsme udělali, abychom mohli vysvětlit své důvody a motivaci.
Význam konfrontace
Druhým základním krokem, když člověk někomu citově ublížil, zejména pokud to udělal neúmyslně v zajetí svých emocí, je vzájemná konfrontace. Jak? Tím, že za danou osobou půjdeme a promluvíme si s ní, omluvíme se za to, co se stalo, a pokusíme se pochopit, jak se dotyčný člověk cítí.
Důležité je také objasnit své důvody. Ne proto, aby se člověk ospravedlňoval, ale aby si ti, kteří mu stojí tváří v tvář, uvědomili, že to, co bylo řečeno nebo uděláno, bylo reakcí na nepříjemný pocit, který dotyčný prožíval. Tím, že ukážeme svou zranitelnost, bude pro osobu, kterou jsme citově zranili, snazší pochopit naši motivaci a přijmout naši omluvu.
Připravte se na otázky a výčitky
Pokud jste někomu citově ublížili, s největší pravděpodobností vám bude chtít ublížený člověk něco říct. Ať už to bude vysvětlení toho, jak se cítí, nebo výčitky, buďte připraveni naslouchat tomu, co říká. Nejen proto, že je to správné, ale také proto, abyste si plně uvědomili, jak moc mohou vaše gesta a slova ovlivnit druhé osoby. Každá akce má svou reakci a je důležité vědět, jaký dopad máte na své okolí.
Přijměte důsledky svých činů
V neposlední řadě je také důležité umět přijmout důsledky toho, co jste udělali. Proto je dobré nespěchat s tím, aby se vše vrátilo do původní situace. Řekněte dotyčné osobě, co musíte, omluvte se a s pochopením vyčkejte, až se „rána zahojí“.
Co dělat, když se tak nestane? V takovém případě se můžete pouze situaci ještě jednou objasnit a zároveň nechat člověku před vámi volnost, aby si sám vybral, co je pro něj nejlepší.
Zdroj: psychologytoday.com, iodonna.it