Změnit svůj život není snadné, ale někdy je to nezbytné k nalezení skutečného štěstí. Než se do toho pustíte, je vhodné položit si několik důležitých otázek, abyste mohli začít s novým dobrodružstvím a získali svůj kousek štěstí, který si zasloužíte.
Je ve vašem životě více věcí, kterých si vážíte, nebo věcí, které nenávidíte?
Vezměte si tužku a papír a udělejte si seznam, ve kterém vytvoříte dva sloupce s klady a zápory. Do jednoho sloupce napište, které věci vás ve vašem současném životě přinášejí radost, do druhého pak vepište věci, které vás naopak rozesmutňují. Poté oba sloupce porovnejte a udělejte si obrázek o své současné situaci.
Co všechno můžete ztratit?
To je jednoduchá otázka, která ale může být ve skutečnosti rozhodující. Často nás totiž k neuskutečnění změny motivuje strach, že se nebudeme moci vrátit zpět nebo že přijdeme o všechno, co máme, od lásky blízkých osob přes peníze až po materiální věci. Zeptejte se sami sebe, zda to, co se chystáte udělat, vám přinese více výhod či nevýhod. A na základě odpovědi se rozhodněte.
O čem jste snili v dětství?
Někdy máme velké sny, které se pak na cestě ztratí, protože se střetnou s realitou. Abychom byli šťastní, měli bychom tyto sny znovu získat a učinit je „svými“, i kdyby to mělo znamenat revoluci v našem životě. Zeptejte se sami sebe, nakolik se vaše existence vzdálila nebo přiblížila tomu, co jste chtěli, a pokuste se vrátit do stavu, kdy se vše zdálo možné. Tento proces je důležitý k tomu, abyste si pročistili mysl a učinili správné rozhodnutí.
Trápí vás úzkost?
Závazky, práce, která vás nebaví, místo, kde se necítíte dobře. Existuje mnoho faktorů, které ve vás mohou vyvolávat neopodstatněnou úzkost. Život je krátký a nemůžete ho prožít v boji s neštěstím, takže pokud se cítíte neustále ve stresu, unavení či úzkostní, možná je na čase změnit svou existenci.
Jste apatičtí?
Život je skutečně příliš krátký na to, abychom ho promarnili a byli neustále smutní. Začněte více přemýšlet o svém psychickém stavu. Cítíte se smutní, apatičtí, často pláčete a nevíte proč? Možná se necítíte spokojeni se svou existencí a není nikdo, kdo by s tím mohl něco udělat, jen vy sami.
Jak se připravit na životní změnu?
Příprava na změnu života je nezbytná, abyste se vyhnuli problémům, stresu a obavám, které se při takové „revoluci“ nevyhnutelně objeví. Postupujte proto opatrně a postupně.
- Udělejte si pořádek – z fyzického pořádku vychází také pořádek duševní. Začněte tedy tím, že si uděláte příjemnější a uklizenější místo, kde žijete, od domu přes auto až po kancelář. Pořádek, který najdete „venku“, vám umožní lépe nahlédnout do svého nitra a připravit se na rozhodnutí, která učiníte, a nasměruje vás ke změně.
- Plánujte – pokud jste se rozhodli změnit svůj život, je nezbytné plánovat. Vytvořte si seznam úkolů se všemi věcmi, které musíte udělat, vyplňte kalendář s klíčovými termíny. Nezapomeňte si také stanovit rozpočet a označit si jednotlivé výdaje. To jsou zásadní aspekty, které vám s naprostou jistotou usnadní změnu.
- Nestresujte se – dobře, možná se to zdá nemožné vzhledem k tomu, co vás čeká a na co všechno musíte myslet. Nedovolte však, aby myšlenky a obavy ohrozily vaši rovnováhu, riskujete, že budete mít pochybnosti a obavy z již učiněných rozhodnutí.
- Nezapomeňte na svou motivaci – zapisujte si každý den na kus papíru motivace, které vás vedly k této volbě. Pomůže vám to neztratit koncentraci a posílí vás to v těžkých chvílích, kdy máte pocit, že se všechno kolem vás hroutí.
V neposlední řadě buďte připraveni na to, že ne všechno může jít podle vašich představ. Ať už se vyskytne jakýkoli problém, budete se mu muset postavit čelem, a proto se na to vybavte správnými nástroji. Vytvořte si řádný plán B, který vám umožní změnit cíl cesty nebo mít možnost vrátit se zpět.
Zdroj: psiche.org, donnaweb.net