Fyzický vzhled byl svým způsobem důležitý vždy, nicméně s příchodem internetu a sociálních médií se stal ještě důležitějším. Všichni touží po tom být krásní a štíhlí. Ruku v ruce s tím jde bohužel i kritika a šikana těch, kteří takoví nejsou. Vysmívání se či negativní poznámky a komentáře o velikosti či tvaru těla druhých osob, ať již ve světě reálném či virtuálním, se označují pojmem body shaming.
Body shaming a sociální média
Jeden z problémů sociálních médií spočívá v tom, že kladou na náš fyzický vzhled často nepřiměřený důraz. Jejich skryté poselství často zní, že byste měli usilovat o dokonalé tělo a hledat způsoby, jak skrýt své nedostatky.
Sociální média zároveň usnadňují zveřejňování zraňujících komentářů o druhých lidech. Body shaming na digitálních platformách souvisí s kyberšikanou. Obzvláště citliví na poznámky ohledně svého vzhledu, váhy či tělesných rysů jsou zejména dospívající a mladí lidé obecně.
Příčiny body shamingu
Naše „selfie kultura“ klade důraz na vnější krásu a jsme neustále bombardováni obrázky okouzlujících celebrit v časopisech, reklamách, televizních pořadech a dalších typech médií. To, co denně vidíme na TikToku, Facebooku a Instagramu, v nás může vyvolat nejen pocit závisti vůči ostatním, ale také nepřiměřeně zaměřit naše myšlení na náš fyzický vzhled a domnělé nedostatky.
I když víme, že idealizované obrázky jsou digitálně upravené nebo vylepšené, stejně se dostaneme do pasti nepříznivého srovnávání. To má samozřejmě negativní vliv na naše sebevědomí i sebeúctu. V tomto případě se tak vlastně dopouštíme body shamingu sami na sobě.
Přeměňte body shaming na pozitivní postoj k tělu
Prvním krokem k ochraně před body shamingem je přestat se stydět za své tělo. Přestaňte se skrývat a izolovat před ostatními. Všichni máme dny, kdy nevypadáme nebo se necítíme nejlépe, ale nedovolte, aby to zničilo vaši sebeúctu nebo pocit hodnoty.
Udělejte krok zpět a zamyslete se nad kritickým vnitřním dialogem, který sami sobě vnucujete. Je to skutečně přesný obraz toho, kdo jste? Chovejte se k sobě laskavě a s pochopením, jako byste byli nejlepšími přáteli. Relaxační techniky, jako je meditace a hluboká dechová cvičení, jsou dobrým způsobem, jak si vybudovat odolnost a zabránit tomu, abyste se cítili negativními zážitky zahlceni.
Přestaňte s negativní samomluvou
I když nemůžete ovlivnit to, co o vás říkají ostatní, máte moc zaměřit se na pozitivní aspekty své osoby. Když se naučíte přijímat své vlastní nedokonalosti, zbavíte se nakonec i nespravedlivého posuzování sebe sama nebo druhých.
Nahrazení negativní samomluvy pozitivními myšlenkami a afirmacemi může být užitečné pro to, abyste se cítili lépe sami se sebou i se svým tělem. Přesuňte pozornost na věci, které se vám na sobě líbí. Například pokud máte krásné vlasy nebo oči, je to stejně důležité jako rysy, které se vám nelíbí nebo které se ostatní snaží zesměšnit. Až se příště podíváte do zrcadla, všímejte si těchto pozitivních vlastností.
Vaše hodnota jako lidské bytosti má mnohem větší cenu než vaše fyzické tělo. Pamatovat si pozitivní vlastnosti, které přinášíte světu, je základem pro dosažení přijetí svého těla. Pokud ještě nejste připraveni přijmout pozitivní postoj k tělu, snažte se o tělesnou neutralitu. To znamená, že své tělo přijímáte a respektujete, i když ho nemilujete.
Omezte čas strávený na sociálních sítích
Příliš mnoho času stráveného na sociálních sítích může prohloubit vaši úzkost, osamělost a nespokojenost s tělem, posílit nerealistická očekávání vůči sobě a vystavit vás body shamingu a kyberšikaně.
Omezení nebo odklon od sociálních médií vám může poskytnout příležitost k osobnímu kontaktu a zlepšit kvalitu vašich sociálních interakcí. Komunikace tváří v tvář je „přírodní protilátka“ proti stresu a může být mnohem přínosnější než psaní zpráv.
Zdroj: instyle.com, apa.org