Závist. Zvedněte ruku, pokud jste ji nikdy nepocítili nebo pokud jste se alespoň jednou v životě nestali její obětí. Závist postihuje každého a je to naprosto přirozené. Co ale můžeme udělat pro to, abychom kvůli ní, jak se říká, „nezezelenali“?
Co je závist a jak vlastně vzniká?
Závist je obecně definována jako nepříjemný pocit, který má člověk z cizího dobra nebo vlastnosti, kterou by chtěl mít, často doprovázený odporem a záští vůči osobě, která tímto dobrem nebo vlastností disponuje.
To, co vyvolává závist, je fascinující mechanismus, který souvisí s vytvářením vlastní identity. Jsem tlustý nebo hubený, krásný nebo ošklivý, úspěšný nebo neúspěšný ve vztahu k ostatním. Představa, kterou o sobě máme, se vytváří ve srovnání s ostatními.
Toto srovnání je základem pro budování identity. Stále častěji se však srovnávání stává destruktivním prvkem. Příkladem jsou sociální média, která v sobě obsahují velkou dávku závisti.
Existuje něco jako dobrá nebo špatná závist?
Závist sama o sobě je vlastně poměrně neutrální pojem, ale mění se podle toho, jak ho používáme. Existuje pasivní závist, která člověka brzdí, blokuje, aniž by ho přiměla k pohybu vpřed. Spouští obranný mechanismus.
Abychom se neubíjeli, začínáme být destruktivní vůči druhému člověku. Když má některá z našich kamarádek velmi drahou kabelku, napadne nás: „Zajímalo by mě, jak k ní přišla.“ Pokud jde o novou prestižní práci, napadne nás: „Zajímalo by mě, s kým spala.“
Pokud je však závist využita pozitivně, může vyvolat napodobování. V takovém případě vede člověka k tomu, aby se snažil více vydělávat, aby si mohl dovolit podobnou tašku, nebo více studovat, aby si zlepšil svou pracovní pozici.
Závist ve vztahu
Pokud jde o vztahy mezi muži a ženami, lidé často mluví o žárlivosti, říká se, že trocha neublíží, že je to sůl vztahu. Ve skutečnosti je ve vztazích mnohem více závisti než žárlivosti.
Když jdeme ven s kamarádkami, myslíme, že náš partner žárlí. On vlastně nežárlí, ale spíše závidí, že máme přítelkyně a že on nemá to samé. Tato závist samozřejmě neexistuje jen ze strany mužů vůči ženám, ale i opačným způsobem. Ženy mužům velmi často závidí více svobody a volného času.
Překonat závist není nemožné
Závist je jedním ze sedmi smrtelných hříchů, je zdrojem frustrace a známkou nedostatku sebedůvěry. Problém závisti spočívá nejen v tom, že nám bere spoustu energie, vyvolává v nás nenávist, ale především nám brání ocenit vlastní ctnosti, protože jsme příliš zaujati ctnostmi druhých. Jak přestat závidět a více si vážit sami sebe?
- Buďte na sebe méně přísní – soustřeďte se na to, kdo jste a co máte, nechte stranou to, co nemáte nebo čím jste se ještě nestali. A dejte si čas na realizaci svých očekávání.
- Napodobujte, místo abyste se trápili – berte pocity závisti jako inspiraci.
- Převezměte odpovědnost – máte tendenci svádět všechna svá domnělá neštěstí nebo nedostatky na druhé? Jedná se o obranný mechanismus mysli, ale také o trik, jak nepřevzít plnou odpovědnost za své činy. Uvědomte si, jaká rozhodnutí jste učinili, přijměte je a naučte se s nimi žít v míru.
- Přestaňte si idealizovat životy ostatních lidí – závist překonáte, když si uvědomíte, že si život druhých lidí často bezdůvodně idealizujete.
Zdroj: meaningfulhq.com, psychologytoday.com