Proč páry na dovolené riskují hádky aneb situace, kterým je třeba se vyhnout, abyste spolu vycházeli

Spousta relaxace a váš partner je konečně blízko… až příliš blízko! Nezáleží na tom, jestli je to jen víkend v evropské metropoli, který jste kvůli pandemii odkládali několik měsíců, nebo každoroční čtrnáctidenní dovolená. Jakákoli společná dovolená totiž často způsobuje, že se páry hádají. Proč? Více společného času se někdy promění v příliš mnoho společného času a také v příležitosti k vyvolání starých sporů. V jakých situacích se páry na dovolené nejčastěji hádají? Co neříkat, abychom se vyhnuli zbytečným konfliktům?

Neomezujte a dopřejte si svobodu

Strávili jsme více než dva roky v pandemii, snažili se nezbláznit z nejrůznějších restrikcí a byli jsme spolu doma zavření dny, týdny nebo dokonce i měsíce. Stručně řečeno, máme dost omezení a všichni jsme se stali méně tolerantními, potvrzují to i psychologové.

Na dovolené je tak nejlepší dát konečně průchod své touze po svobodě. Především se vyhněte jakémukoli omezování. Důležité je společně vybrat cíl cesty, nevnucovat aktivity, které druhého člověka nebaví, a dát mu čas, aby dělal to, co chce, klidně i o samotě.

Společná dovolená neznamená znamenat 24 hodin denně spolu, jinak se dříve nebo později objeví nevyhnutelný pocit nespokojenosti a dusna. Chce vaše drahá polovička rybařit, absolvovat kurz surfování nebo maraton v horách? Využijte volné hodiny k tomu, abyste i vy dělali to, co chcete. A ještě jedna věc – je zakázáno „porovnávat“ odděleně strávený čas.

Nevytahujte staré problémy

Čím více volného času máme, tím více času máme též na přemýšlení a vzpomínání. Výsledkem je, že se často objeví staré problémy, které už sice byly mnohokrát prodiskutovány, ale stejně vám „nedají spát“. Je to normální, jde o běžný psychologický mechanismus. Na dovolené to ale znamená, že se s partnerem pohádáte a zkazíte atmosféru.

Rozhodnete se jet k moři, abyste druhého potěšili, a pak si jednoho dne při ležení na pláži začnete stěžovat, že nemáte rádi moře? Nedělejte to. Psychologové a odborníci na vztahy mají jasno, nikdy nepřijímejte rozhodnutí druhého člověka jen proto, abyste mu to později vmetli do tváře. Zejména na dovolené. Je lepší využít volný čas k vytvoření nových pozitivních okamžiků pro vás oba.

Pár na dovolené u moře.
zdroj: unsplash.com

Nezapomínejte na čas pro sebe

Vraťme se k prvnímu důležitému bodu, kde jsme hovořili o omezeních – dovolená v páru neznamená mít jeden druhého „na vodítku“. Nikdy se nevzdávejte času pro sebe. Přidejte do programu aktivity, které chcete, aniž byste se báli partnerova odsouzení, dělejte je sami a najděte si chvíle pro sebe. Pokud se vzdáte toho, na čem vám záleží, aby byl druhý člověk spokojený, výsledek je jasný – hněv a frustrace vedoucí k hádkám. Náhlý výbuch, který se může stát lavinou.

Situace, kterým je třeba se na dovolené vyhnout

Jak se na dovolené vyhnout hádkám v páru kvůli těm nejjednodušším, nejhloupějším a nejběžnějším věcem? K některým užitečným tipům patří:

  • Nehádejte se o čase odjezdu, jen tím vyvoláte další napětí, které ještě zvýší stres z cestování a oba vás znervózní.

  • Na dlouhých cestách autem se snažte společně vybrat hudbu na pozadí, aniž byste se hodiny hádali, že se vám ta či ona písnička opravdu nelíbí. Je to jen hudba!

  • Vyhněte se napjatým časovým plánům, abyste navštívili každý kout místa, kam se chystáte. Pro mnoho lidí znamená dovolená zasloužený odpočinek a vstávání v šest hodin ráno by mělo zůstat výhradně doménou práce.

  • Konečně jste mimo domov, snažte se proto netrávit veškerý čas procházením sociálních sítí. To není dobrý způsob, jak společně využít volný čas.

  • Nemluvte v množném čísle, když je něco špatně nebo není uděláno tak, jak má být: „Vzali jsme plážové osušky?“, i když dobře víte, že zůstaly v hotelu, „Nezapomněli jsme na opalovací krém?“, i když víte, že je doma na poličce.

Zdroj: stateofmind.it, positivepsychology.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu