8 způsobů, jak se zachránit před někým, kdo stále jen mluví

„Zábavný“ příběh o jejich babičce, kočce nebo jen o procházce do práce: Někteří lidé prostě potřebují vyjádřit své myšlenky a nemohou přestat. Samozřejmě je důležité být zdvořilý a nepřerušovat lidi, ale to by se mohlo dostat do bodu, kdy se vypravěč ani nebude mezi příběhy nadechovat. Nejdůležitější věcí, kterou zde musíte udělat, je „bojovat“ za sebe a vědět, jak těmto lidem uniknout.

Zůstaňte zdvořilí

Prvním krokem je trpělivě naslouchat. Je důležité přijít na to, co se vám tato osoba snaží říct. Možná existuje důležitá myšlenka, kterou se snaží vyjádřit, nebo pocit, který musí ukázat. Nebo možná chtějí být obdivováni. Pokud je to něco opravdu důležitého, neměla by řeč trvat příliš dlouho.

Často se ptát, co je hlavním bodem

Může se stát, že se člověk stále odchyluje od tématu a mluví více o nepodstatných věcech a detailech. V takovém případě jim bude dobré připomenout, jaký je hlavní bod vaší konverzace. Koneckonců, je dobré ukázat lidem, že musí respektovat váš čas.

Zeptejte se, jestli je můžete přerušit

Pokud se po všech vašich předchozích pokusech o dokončení konverzace stále nezastaví, může být nejvyšší čas být asertivnější. Můžete se jich zdvořile zeptat, ale sebevědomě, jestli jim vadí, když je vyrušíte. Někteří z nich si možná uvědomí, že konverzace se táhla příliš dlouho, a někteří vás mohou požádat, abyste jim umožnili dokončit jejich myšlenky.

Tady je v pořádku nechat je dokončit, protože ve skutečnosti nemáte na výběr. Ale jakmile ucítíte, že se chystají přejít na jiné téma, máte šanci je znovu přerušit.

Zrcadlení

Po jejich přerušení můžete „otočit role“. Místo toho, abyste konverzaci zcela zastavili, můžete přidat svůj příběh. Přidání podobného bezduchého příběhu o sobě, vašem psu nebo kamarádovi by mohlo mít skutečně pozitivní účinek. Dáte jim zažít, jak se cítíte, a oni by mohli přestat mluvit.

Řekněte jim, že nemáte čas

Někdy lidé prostě nepochopí ani náznaky. Neublíží jim, když je o něco více zatlačíme. Pokud jim řeknete, že už nemáte čas je poslouchat, ukážete, že jste v tuto chvíli velmi zaneprázdněni a už vás nelze rušit. Můžete dodat, že jakmile skončíte s prací, můžete konverzaci dokončit. A pokud se stane, že se skutečně vrátí, aby dokončili svůj proslov, můžete vždy říci: „Teď ne, jsem stále zaneprázdněn.“

Dohodněte se na konkrétní době hovoru

Trik vám může také připomenout, že máte omezený program. V některých případech si můžete dokonce stěžovat na nedostatek času a množství věcí, které je třeba udělat. Pokud uvidíte, že opravdu chtějí svůj rozhovor dokončit, navrhněte jim konkrétní čas, kdy se můžete opět sejít. Přitom můžete ještě jednou zdůraznit, že nemáte tolik času, protože vás čeká spousta práce.

Projevte svou nechuť

Může se stát, že se o nic nestarají a prostě nemohou přestat mluvit. Chtějí jen vyprávět svůj životní příběh každému, koho potkají. Pokud žádný z vašich triků, jak zastavit jejich řeč, nefungoval, můžete ukázat, že se vám nelíbí situace. Vaše řeč těla spolu s otráveným výrazem obličeje jim ukáže, že jejich monolog už není vítán.

Prostě odejděte

Je to neslušné, ale efektivní. Pokud se to dostane do bodu, kdy vám brání v plnění vašich úkolů a ignorování řeči vašeho těla, pak to pro vás může být znamením. Ano, je čas se sebrat a prostě odejít. Koneckonců, máte svůj vlastní život a věci, na které se musíte soustředit.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu