Pokud vás někdo označuje za sobeckého, pravděpodobně to nemyslí jako kompliment. Ale tato vaše vlastnost vás může ve skutečnosti udělat lepším člověkem. Je naší přirozeností nejprve myslet a starat se o své vlastní potřeby. Tento instinkt si však vytvořil špatnou pověst a stal se zdrojem negativních emocí, jako je strach a vina.
Je důležité udělat si čas jen pro sebe
Věnovat čas sobě a péči o své vlastní potřeby je velmi důležitou součástí vašeho celkového štěstí. Lidé, kteří vás neustále okrádají o váš čas, neumí být sami – mohou se cítit znuděni nebo nešťastní. Ale není to vaše chyba, a máte morální právo užít si svůj vlastní čas, pokud v tuto chvíli nemáte chuť trávit čas s někým jiným.
Nevadí mít odlišné názory
Pokud si přejete žít svým vlastním způsobem, který se liší od přesvědčení jiných lidí, je to v pořádku. Pokud se nechcete vdávat, mít děti nebo dokonce mít práci, kterou by většina lidí považovala za normální – je to vaše volba. Pokud se rozhodnete pro někoho jiného, může to být samozřejmě sobecké, ale vybrat si něco pro sebe znamená jen to, že víte, co od svého života chcete.
Nereagovat okamžitě na SMS nebo hovory
I když může být sobecké zanedbávat lidi, kteří s vámi počítají, není egocentrické stanovovat si priority. Pokud vám během vaření přijde SMS nebo hovor, je naprosto v pořádku nejprve dodělat práci, než přijmete hovor. Můžete jim zavolat zpět – a nemusíte odkládat všechno stranou, abyste někomu odpověděli.
Rozmazlujte se
Spolu s péčí o blízké je životně důležité občas rozmazlit i sebe, protože byste se měli milovat stejně jako důležité lidi ve vašem životě. I když je sobecké starat se jen o sebe, měli byste si uvědomit, že vaše štěstí je vaší nejvyšší prioritou – takže pokud vám nová kabelka či nový telefon udělá radost, pravděpodobně byste si to neměli dvakrát rozmýšlet, než si je koupíte.
Nezůstávejte v nefungujícím vztahu kvůli dětem
Lidé v napůl rozbitých manželstvích často tvrdí, že zůstávají spolu kvůli svým dětem. Jsou přesvědčeni, že jejich děti budou lépe vychovávány v konfliktní rodině, zachráněné před negativním dopadem rozvodu. Děti mají tendenci kopírovat vztahový model svých rodičů. Když se rozvedeme s toxickým protějškem, ve skutečnosti nejen děláme šťastnější sami sebe, ale bráníme našim dětem v utrpení a potížích v jejich vztazích.
Ne vždy platí pravidlo „respektuj starší“
Je přirozené spoléhat na to, že starší lidé oplývají znalostmi a životními zkušenostmi. Díky rychlému technologickému pokroku je nyní mladší generace vzdělanější než ta starší. To samozřejmě neznamená, že víme všechno v okamžiku, kdy absolvujeme vysokou školu, ale možná se budeme chtít méně spoléhat na své starší při učení toho, co v životě potřebujeme vědět, a neměli bychom za to být obviňováni.
Nebýt „dokonalými rodiči“
Péče o sebe není luxus, ale nezbytná součást dobrého rodiče. Pokud je typický den rodičů plný aktivit pro děti, ale zároveň chybí jejich vlastní, může to dříve nebo později vést k emočnímu vyhoření nebo dokonce k depresi. Takže strávit hodinu navíc vlastními potřebami není sobecké a neznamená to, že své dítě připravujete o rodičovskou lásku. Znamená to jen, že na sobě pracujete, abyste vychovali šťastné dítě.
Nikdy nemít děti
Mnoho z nás vyrůstá s vědomím, že bychom měli mít děti a že náš život bude bez nich neúplný. Rodičovství je velká radost, ale je nejlepší začít s ním dobrovolně, bez jakéhokoli tlaku nebo nutkání. To je důvod, proč člověk, který nechce mít děti, není sobecký ani egocentrický.
Ve skutečnosti jde o pravý opak: lidé s vysokým sebevědomím, kteří jsou schopni ignorovat veškerý tlak ostatních lidí. Vědí, co od života chtějí, a snaží se dosáhnout svých hlavních cílů. Neměli byste se cítit provinile za to, že nikdy nechcete mít děti.
Autorský text