8 dovedností, které by se mělo každé dítě naučit, aby se stalo odpovědným dospělým

Když se lidé stanou dospělými, mnoho z nich si uvědomí, že existují určité dovednosti, které jim chybí, a přejí si, aby je rodiče naučili, když byli malí. Pro některé jsou to věci jako nezávislost a sebevědomí. Jiní si přejí, aby věděli více o plánování a budování kariéry. A existují další věci, které by dětem opravdu pomohly vědět, že by je připravily na budoucnost.

Jak se bránit

Vědět, jak se bránit, je zásadní dovednost, kterou by měl mít každý dospělý, a také ji potřebují děti. Při setkání se šikanou poskytnou znalosti sebeobrany vašemu dítěti větší sebevědomí, cítí se nezávislé, protože bude vědět, že samo najde cestu z obtížné situace, aniž by požádalo dospělého o pomoc.

A sebeobrana nemusí být ani fyzická. Děti mohou použít slova k eskalaci konfliktu, aby nedošlo k boji. Je důležité naučit vaše dítě být verbálně asertivní a nedávat násilníkovi emoční reakci, kterou očekávali, nebo prostě odejít.

Pokud se konflikt promění v boj, řekněte svému dítěti, že útok není nejlepší nápad. Místo toho je lepší tyrana „spacifikovat“, takže dítě bude muset kolem útočníka obtočit paže, skoro jako by zápasilo. Díky tomu bude pro tyrana těžší ublížit mu.

Jak poskytovat první pomoc

Každý člověk by měl umět první pomoc, protože tato dovednost může někomu doslova zachránit život. Je však také důležité vědět, jak zacházet i s drobnými zraněními. Můžete začít tím, že projdete lékárničkou a vysvětlíte, k čemu lze každou položku použít. Můžete dokonce předstírat, že jste zraněni, a požádat své dítě, aby vám pomohlo. 

Umět vařit

Když děti učí, jak vařit, budou si pravděpodobně vybírat zdravá jídla. A protože zdravá výživa je zásadní pro naši pohodu, naučíme se tyto návyky v dětství a budeme snáze vést tento životní styl jako dospělí. Je také důležité seznámit děti se širokou škálou zdravých potravin, aby se nenudily a získaly co nejvíce výhod.

Důvod, proč děti často vybírají víc nezdravých možností, jako jsou chipsy nebo sladkosti, může to být ten, že netráví čas jejich přípravou. Jsou zvyklé, že jejich rodiče vždy připravují jídlo. A když děti vyrostou a odstěhují se, může být pro ně také obtížné začít si vařit zdravá jídla, pokud to dříve nedělaly.

Co dělat v případě nouze

Pokud se stane něco neočekávaného nebo špatného, dokonce i dospělí se vyděsí a zmatkují, takže dítě musí být připraveno a vědět, jak v případě nouze jednat. A pokud je informujete o tom, co by měli dělat, nebude to tak děsivé a bude pro ně dokonce snazší zvládat stresové situace, až vyrostou.

Nejprve je naučte, jaké číslo mají v případě nouze vytočit. Za druhé, řekněte jim, co mají říct, jakmile někdo přijme jejich hovor, což je důvod volání, jak se jmenují a jaká je adresa. Můžete se dokonce věnovat hraní rolí, budou vědět, že to dělali už dříve.

Správa času

Mít příliš mnoho práce a nedostatek času na to je problém, který každý dospělý zná až příliš dobře. Někdy však jde jen o to, určit priority a dobře spravovat náš čas. Naučte tuto dovednost své dítě, bude užitečná nejen v dospělosti nebo například hned ve škole, ale může také usnadnit život rodičů.

Ujistěte se, že vaše dítě ví, jak měřit čas. Například jim dejte úkol a požádejte je, aby ho splnili za 20 minut. Umístěte poblíž hodiny a postupem času je informujte o tom, kolik času už strávili a kolik jim zbývá. To umožní vašemu dítěti porozumět plynutí času.

Další věcí, která je důležitá pro správu času, je stanovení priorit. To je pro děti obtížné pochopit, ale stále je můžete naučit upřednostňovat pomocí slov jako „první“, „další“ a „poslední“.

Důležité je, že proces učení by měl být pro vaše dítě zábavný. 

Jak zacházet s penězi

I když jsou vaše děti ještě malé, mohou se finanční gramotnosti. Ve skutečnosti je lepší začít je učit dříve, než dosáhnou 7 let, protože do této doby jsou již vytvořeny peněžní postoje a návyky.

Nejprve jim ukažte mince, hotovost a kreditní karty, vysvětlete, že si jejich prostřednictvím můžete koupit věci, a také jim ukažte, jak to děláte, když jdete společně nakupovat. Poté, co nakoupíte, zejména kreditní kartou, můžete jim dát potvrzení, aby viděli, kolik peněz jste utratili.

Později to vysvětlete, že peníze nejsou jen na utrácení, ale také to, jak ušetřit peníze. Dejte jim prasátko, kde mohou sbírat peníze a ušetřit si na něco později. To je naučí stanovovat cíle, plánovat a odkládat zbrklé nákupy. Samozřejmě, děti budou mít krátkodobé cíle, ale postupem času se stanou disciplinovanějšími a začnou šetřit na dlouhodobější cíle.

Děti se také musí naučit, že peníze se vydělávají, díky čemuž pochopí jejich hodnotu. Můžete je například přimět dělat domácí práce a dát jim za to příspěvek.

Jak se rozhodovat

Je přirozené, že rodiče chtějí pro své děti to nejlepší, a proto se snaží ovládat co nejvíce života svého dítěte. Vždy, když za ně rozhodnou, jim však může ztěžovat vlastní rozhodování, až dospějí. Takže i když jsou mladí, děti by měly být schopny vědět, jak si vybrat a pochopit důsledky.

Chcete-li je to naučit, diskutujte s nimi o jednoduchých věcech. Požádejte je, aby si vybrali mezi dvěma možnostmi a společně vytvořili seznam kladů a záporů. Chcete-li to ztížit, můžete se jich dokonce zeptat, jestli si myslí, že existuje lepší možnost. Ujistěte se, že rozumějí tomu, co se stane, pokud si vyberou jednu nebo druhou věc, a jaký to na ně bude mít vliv.

Jak komunikovat s ostatními

Být soucitný a empatický je důležité pro to, abychom spolu vycházeli s lidmi a budovali silné vztahy. Je důležité rozvíjet tyto vlastnosti ve svém dítěti, aby se mohlo naučit starat se o jiné lidi a vidět věci z jejich perspektivy. To je může povzbudit k tomu, aby poskytovali jiným lidem podporu a na oplátku dostali podporu, když ji potřebují.

Zdroj: brightside.me

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu