Velmi často si vysvětlíme extravagantní jednání člověka podle jeho charakteru. Ale co když se za tím skrývá mnohem více? Vynikající američtí psychoterapeuti Aaron T. Beck a Arthur Freeman odhalili ve své knize Kognitivní terapie poruch osobnosti některá tajemství lidské nálady.
Nedbalost
Tato kategorie zahrnuje lidi, kteří si vždy chtějí více odpočinout a méně pracovat. Samozřejmě je to časté lidské přání, nicméně někteří z nás to nechají zajít příliš daleko. Například pokud zaměstnanec společnosti šel během roku několikrát na nemocenskou, vybral všechnu dovolenou v prvních měsících a poté měl mnoho neplacených dní volna a také se mu podařilo mnohokrát přijít pozdě do práce, psycholog by mu pravděpodobně diagnostikoval asociální poruchu. Existuje však několik dalších příznaků, které to způsobuje:
- Časté nemotivované lži
- Přání žít na úkor ostatních
- Časté propouštění bez zajištěného dalšího zaměstnání
- Neplánované nákupy, a tedy plýtvání penězi
Řízení času a odměny mohou pomoci v boji proti asociálnosti. Může být dobrý nápad zapsat si, jaký dárek si dáte za ten či onen úspěch (například pár dní žít podle plánu) a dodržovat plán minimálně jeden měsíc, abyste si vytvořili návyk.
Stydlivost
Povzbuzená plachost se může postupem času vyvinout v úplnou izolaci a neochotu navázat spojení s vnějším světem. Lidé, kteří jsou na hranici duševní poruchy, přestanou pociťovat silné emoce a snaží se omezit kontakt s ostatními, proto si často volí práci na dálku nebo jiné činnosti, které nesouvisí s komunikací.
Hypertrofovaná introverze vede k schizoidní poruše osobnosti, která má následující příznaky:
- Lhostejnost ke kritice nebo chvále
- Absence blízkých přátel nebo přítomnost pouze jednoho blízkého přítele
- Tendence snít často a nerealisticky
- Přecitlivělost, kterou se člověk bojí projevovat svému okolí
Je možné zabránit onemocnění pomocí několika metod. Jednou z nejužitečnějších je jakákoli skupinová aktivita, jako je lekce kreslení, učení se cizímu jazyku, účast na cvičení jógy nebo pilates.
Pro boj s rostoucí misantropií můžete použít jednoduchý trik na život – namísto fráze „Nemiluji lidi …“ řekněte: „Nemám rád tuto věc …“ (vlastnost, oděv, vzhled, zvyk atd.). Tento přístup vám pomůže vytvořit nový koncept, že v lidech existuje něco dobrého, kromě toho špatného.
Otálení
Tato kategorie zahrnuje rebely, kteří nechtějí dodržovat pravidla společnosti. Projevuje se odložením nezbytných akcí na později. Prokrastinace může způsobit pasivně agresivní poruchu osobnosti, která často vede k chronické depresi.
Malá vzpoura ve škole nebo na vysoké škole je normální věc a není třeba v ní hledat poruchu. Následující příznaky však mohou naznačovat, že se prokrastinace přesouvá do nové fáze vývoje:
- Podrážděnost v reakci na požadavky udělat pro většinu lidí něco nepříjemného, ale běžného, jako je mytí nádobí, vynášení odpadků atd.
- Velmi pomalé pracovní tempo a špatná kvalita odvedené práce
- Ofenzíva vůči užitečným radám z okolí, jak zlepšit a zrychlit práci
- Bezdůvodná rozzlobená kritika lidí, kteří jsou obdařeni mocí
Složitost profylaxe spočívá ve skutečnosti, že si člověk obvykle myslí, že to není jeho vina. Může velmi pomoci sociální hra, kde si člověk dokáže představit sebe sama místo jiných lidí, aby pochopil své pocity. Taková terapie zastaví postup prokrastinace a zvýší citlivost člověka na ostatní.
Impulzivita a temperament
Osoba, která se nesnaží ovládnout svůj hněv, má vysoké riziko vzniku hraniční poruchy osobnosti. Jedním z typických příznaků takové nemoci je prudká a nemotivovaná změna názoru. Řekněme, že dnes si myslíte, že smažená vejce mají špatný vliv na váš žaludek a nenávidíte je, ale pozítří je začnete vařit na snídani.
Jednoduchá impulzivita samozřejmě neskrývá žádná nebezpečí. Pokud to však jde společně s náladou a následujícími příznaky, stojí za to věnovat pozornost:
- Nestabilní přátelství a milostný vztah
- Časté nenápadné plýtvání penězi
- Neopatrná jízda na hraně nehody
- Změna nálady bez zjevného důvodu a pocit chronické nudy
Dobrou profylaxí by bylo zvládnutí hněvu a různé školení o sebeidentifikaci. Může být užitečná také sebeovládání s malými odměnami.
Výčitky
Lidé náchylní k výčitkám se často nazývají pštrosi, protože mají tendenci skrýt si hlavu do písku pokaždé, když se chtějí skrýt před problémy. Tento syndrom se v psychologii nazývá vyhýbavá porucha osobnosti. V pokročilých případech se mohou objevit záchvaty paniky, deprese a poruchy spánku.
Sebekritika je užitečná v malých dávkách a tlačí nás k vlastnímu rozvoji, ale je extrémně nebezpečná pro duševní zdraví v nadměrném množství. Měli byste pociťovat úzkost, pokud si všimnete následujícího:
- Silná a okamžitá zášť kritiky nebo nesouhlasu
- Vyhýbání se absurditě nových kontaktů (například odmítnutí povýšení, pokud to vyžaduje komunikaci s novými lidmi)
- Přehánění potenciálních obtíží, fyzických nebezpečí nebo rizika běžných akcí
- Bránit se v komunikaci s lidmi kvůli strachu říct něco špatně
V tomto případě bude užitečné odmítnutí falešných předpovědí. Měli byste si zapsat své předpovědi o akci, kterou se chystáte provést. Například: „Pokud půjdu pozdě večer do neznámého obchodu, budu okraden.“ Po provedení této akce si zapište výsledek. Až tedy příště budete mít o něčem pochybnosti nebo negativní předpovědi, otevřete si poznámkový blok a přečtěte si poznámky, abyste se ujistili, že se nic děsivého nestane.
Podezření
Všichni jsme občas paranoidní a je to docela normální. Někteří lidé však ve svém podezření překračují všechny možné hranice – sledují účty na sociálních médiích, vyslechnou telefonní rozhovory a dokonce si najímají soukromé detektivy. Osoba, jejíž podezření je nutí provádět takové zoufalé činy, může trpět paranoidní poruchou osobnosti. Tato porucha je doprovázena následujícími příznaky:
- Bezdůvodná nedůvěra vůči partnerovi
- Hledání skrytých významů v běžných činnostech lidí (například váš soused zabouchl dveře, aby vás dráždil)
- Tendence považovat každého kolem vás za vinného
- Absence smyslu pro humor a neschopnost vidět vtipné věci v každodenních situacích
Dobrou metodou boje proti chronické nedůvěře je vytvoření seznamu známých lidí a kladení znamének plus proti jejich jménům pokaždé, když splní vaše očekávání. Až tedy příště budete mít o něčem podezření, jednoduše se podívejte na počet znamének plus a vaše nedůvěra zmizí.
Zdroje: psychologytoday.com