6 kroků ke kreativitě

O kreativitě se hodně mluví, ale zas tak moc se o ní neví. Co všechno pojem „tvořivost“ může obsahovat a proč byste ji v sobě měli probudit k životu právě vy? O tom si popovídáme dále.


Nejdůležitější jsou každodenní maličkosti

Představte si dvě stejně staré ženy, se stejným povoláním a bydlící v totožném bytě. Jedna dělá roky stále dokola to samé, do práce chodí, protože musí, a pokud se jí něco nepodaří, propadá panice. Druhá žena má energii a chuť do života. Baví ji totiž hledat nová řešení v práci či ve vztazích, prohry jsou pro ni výzva, nikoli dno. Rozdíl je jasný, že? A není to tím, co ženy dostaly do vínku, ale jak s tím nakládají.

Tohle je skutečná životní kreativita – nápaditost v každodennosti, přístup k řešení problémů, ke vztahům i k sobě samé, chuť objevovat stále něco nového, více si užívat a méně se trápit. Jestli potřebujete znovu nabudit svou životní tvořivost, zkuste následující kroky.

1) představte si, že jste opět v první třídě

Spolu s dětstvím opouštíme i svou kreativitu, zapomínáme na své sny a přání. Učíme se sebeovládání, snažíme se vyhovět všem požadavkům světa okolo nás a řídíme se pouze rozumem. Proto začněte zase snít, dělat věci naplno a s nadšením. A také si zkuste prohlédnout svět dětskýma očima. Děti vnímají věci kolem sebe mnohem intenzivněji, takže každý nový den mají bohatý na smyslové prožitky.

2) využívejte pravou hemisféru

Dejte šanci pravé hemisféře, která je zaměřena na emoce, prožitky, touhy a vnímání krásy a uvidíte, že svět začnete vnímat úplně jinak

3) rozlišujte nápaditost a tvořivost

Nápaditost je směs schopností a dovedností, které umožňují tvůrčí činnost založenou na nových myšlenkách. Kreativita je proces vedoucí od nápadu k jeho realizaci. Proto vytrvejte! Abyste se cítili dobře, dotahujte své, jakkoli bláznivé, nápady až do konce.

4) svým nápadům dejte konkrétní podobu a řád

5) zbavte se strachu

Strach je největší zabiják kreativity, zkuste se jej proto zbavit. Pokud už jste se rozhodli pro kreativní přístup k životu, odhodili jste také přehnanou kritičnost vůči svým nápadům a názorům. Tak se nebojte si za nimi stát.

6) stále se učte

Učíme se všemi smysly, učí nás i každodenní prožitky, ale kreativnější vždy bude ten, kdo se posouvá i z hlediska vlastních vědomostí.

S určitou kreativitou se zkrátka rodíme všichni. Jako děti ji plně využíváme, kreslíme si a modelujeme, experimentujeme s jídlem i oblečením. Bohužel, během dospívání tuto tvořivost začneme považovat za zbytečnou. Nastávají starosti, máme povinnosti, hravost považujeme za dětinskost. Přitom se připravujeme o velmi důležitou součást vlastního „já“, bez tvořivosti, která nám do života vnáší to zajímavé a zábavné, je náš život plochý a stereotypní.

Vyzkoušejte námi popsané „kroky ke kreativitě“ a uvidíte, o co lehčí a hezčí se vám váš život začne zdát.

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 47 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 47 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 47 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 47 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 47 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 26 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá