V každé společnosti platí určitá hierarchie, která udržuje veškeré procesy tak, aby běžely hladce a bez potíží. Velkou zásluhu na tom mají zejména manažeři. Jejich práce je pro firmu nesmírně důležitá. Na dobré organizaci totiž závisejí výsledky.
Vynikající manažer se vyznačuje komunikativností, flexibilitou a otevřeností ke svému týmu. Každý tým potřebuje správné vedení, proto by měl manažer vykazovat určité schopnosti. Měl by jít týmu příkladem a být po ruce při řešení krizové situace. Podívejte se na to, jak práci manažera úspěšně zvládnout s klidem a grácii.
1. Motivujte svůj tým i kolegy
Respektujte hodnoty lidí v týmu a povzbuzujte je, odrazí se to na jejich úsilí. Nabízejte jim výhody, které ocení. Vyznavačům zdravého životního stylu dopřejte čas a benefity pro posílení jejich snahy. U rodičů malých dětí respektujte čas potřebný ke správnému chodu domácnosti a dopřejte jim flexibilitu. Projektový manažer, který prokáže svou solidaritu, má tým plný kolegů, kteří se mu za vstřícnost odvděčí dobrou prací. Buďte vždy komunikativní a řešte okamžitě všechny případné neshody.
2. Nabízejte zpětnou vazbu
Své kolegy chvalte, dejte jim najevo, za co si jich v práci vážíte a ceníte a vždy jim dejte zpětnou vazbu. Neformální rozhovor v prostorách kanceláře nad šálkem dobré kávy dokáže divy. Pozitivní i negativní zpětná vazba je základ projektového řízení. Těžká témata neodkládejte. Na svou pozici manažera jste se postupně vypracovali a získali jste ji právem. Teď musíte naučit ty ostatní jak odvádět skvělou práci. Ve svém snažení určitě využijte možnosti dalšího vzdělávání pro podporu týmu. Jednou z cest k úspěchu může být třeba studium MBA na Cardiff Academy.
3. Nastavení dílčích cílů
Určování vysokých cílů rozdělených na menší dílčí cíle by se pro vás mělo stát prioritou. Při plánování zůstaňte raději trochu při zemi, postupujte po krocích a nenárokujte si nesplnitelné cíle, které byste s týmem nezvládli splnit. Úspěch znamená motivaci. Stanovené cíle předneste kolegům v týmu jednoduše a jasně. Ujistěte se, že každý v týmu ví, co se od něho očekává a rozumí zadání. Konkrétní cíl udrží semknutý tým v pohybu i koncentraci a vede ho k vyšší výkonnosti.
4. Buďte komunikativní
Dejte týmu najevo, že jste vždy připraveni a ochotni naslouchat. Buďte dobrými posluchači a otevřeni diskuzi, která je základem dobrých vztahů na pracovišti. Buďte empatičtí, ptejte se a dopřejte všem prostor vyjádřit se. Při nepřítomnosti udržujte otevřený komunikační kanál, jako je e-mail či telefon, ať můžete problémy řešit průběžně, efektivně a včas. Neustále se vzdělávejte, ať lépe zvládáte projekty a ulehčíte si komunikaci s kolegy. Plnohodnotné profesní studium probíhající online lze zahájit kdykoli v průběhu roku a přizpůsobit časovým možnostem.
5. Dobré vztahy na pracovišti
Nezůstávejte pozadu a jděte týmu příkladem. Získejte titul MBA, DBA, BBA nebo LLM. Využijte možnost výběru specializace a volitelných modulů podle svých priorit i časových možnosti. Stačí si podat přihlášku. Se svými kolegy navážete opravdu dobrý vztah, když mu budete mít co nabídnout a předat. Projevte svou empatii, zájem a ptejte se, jak se lidem v týmu daří. Profesní a osobní stránka je úzce provázaná s výkony. U nenadálých životních situací podejte pomocnou ruku.
Používejte nejnovější technologie, postupy a nástroje
V rámci dobrých pracovních vztahů si pohlídejte pomyslnou hranici, kdy se jedná o pomoc nebo už o zneužití vstřícné nabídky. Jako manažer pro tým potřebujete nástroje na hlídání projektů, termínů a úkolů. Každý člen týmu musí vidět postup celého projektu vpřed i jeho aktuální stav. Uspět mezi konkurencí vyžaduje neustálé vzdělávání. Učte se od profesionálů lektorského týmu v cardiffacademy.cz.