4 rady, které vám pomohou dokonale ovládat svůj čas

Není čas ztrácet čas. Alespoň tak nějak se to přeci říká, nebo snad ne? Každý máme stejné množství času a záleží jen na nás, jak s tímto časem naložíme. Zatímco někteří z nás jej dokážou využít opravdu na maximum, jiní s časem plýtvají a následně se diví, že jsou mezi nimi tací, kteří to s ovládáním svého času umí lépe. A ptají se na jedinou otázku: jak to sakra dělají?!

Možná i vás někdy napadlo, jak to lidé kolem vás dělají, že mají na všechno tolik času, zatímco vy byste minimálně 5x do týdne potřebovali, aby měl den místo 24 hodin těch hodin alespoň 30.

Chcete znát tajemství jejich úspěchu? Říká se tomu ovládání času. Tihle lidé, ke kterým možná často vzhlížíte a tiše si přejete být jako oni, jsou totiž naprostými pány svého času. A víte co? Vy se to můžete naučit taky!

Jak se naučit ovládat svůj čas? Poradíme!

Do následujících řádků jsme ukryli několik rad, na které sází ti lepší z nás – tedy ti, kterým se podařilo dosáhnout svých úspěchů, aniž by přitom museli plýtvat časem, kterého neměli na rozdávání.

Zkuste se následujícími tipy inspirovat, vzít si je k srdci a aplikovat je do svého života. Uvidíte, že rázem nebudete potřebovat, aby měl váš den třeba 30 hodin, protože vám těch klasických 24 najednou bude bohatě stačit.

Rada číslo jedna: omezte rozptýlení jen na dobu nezbytně nutnou

První rada zní: omezte rozptýlení v podobě sociálních sítí jen na dobu nezbytně nutnou pro vaše potřeby. Co tím máme na mysli? Bohužel až žalostně mnoho lidí tráví na sociálních sítích příliš mnoho času. Tuhle si sem odskočí na půl hodiny po snídani.

Tuhle se připojí na hodinku během polední pauzy. Tuhle jsou online další 2 hodiny večer. Pokaždé sice sociální sítě využívají jen nějakou dílčí část, takže snadno podléhají dojmu, že tolik času oněm sítím vlastně nevěnují. Jenže když si to ve finále spočítáte, dostanete takové číslo, které se vám možná ani trochu líbit nebude…

Rada číslo dva: rozdělte čas na práci a čas na něco jiného

V první řadě je cílem vašeho plánování času vymezit si prostor na práci. Jasně, to se zdá jako prvořadé a ani nám o nic jiného nejde.

Vy si ale musíte ve svém čase najít prostor i na něco jiného, ať už to bude cokoli – dovoleno je všechno kromě práce. Ve svém časovém plánu proto myslete i na jiné činnosti, které chcete dělat a které s prací nesouvisí.

Rada číslo tři: plánování času se věnujte na začátku týdne

Jak jinak začít nový týden nežli tím, že si ho dokonale naplánujete? Pondělí je naprosto ideální příležitostí k tomu, abyste si sedli ke svému plánu a rozvrhli si, co, kdy a jak dlouho budete v tom týdnu dělat.

Rada číslo čtyři: vymezte si čas na konverzaci

Myslíte si, že každému musíte na jeho email, SMSku nebo třeba telefonát odpovídat okamžitě? Že musíte odepsat ještě během dané minuty, ve které vám ona zpráva přišla? Pak se pletete. Nemusíte nic.

Ve svém plánu si vyhraďte místo, které budete chtít věnovat konverzaci a vyřizování emailů, telefonátů a jiných zpráv. A když přijdou mimo vyhrazenou dobu? Tak nic, prostě si jich nevšímejte a vyřiďte je až tehdy, kdy na ně přijde řada ve vašem plánu.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu