4 podivné, ale skutečné věci, které se nám stávají, když se zamilujeme

Zamilovanost lidí často inspiruje. Dopamin a oxytocin, které mají vliv na naše emoce jsou původce změny chování, když se zamilujete. Ale opravdu vás tento pocit opije stejně jako víno a může to být lék na bolest?

Zamilovaní lidé se chovají jako opilí

Po několika sklenicích vína je snazší komunikovat, dokonce i s lidmi, které stěží známe, stáváme se více naivní a strach a úzkost zmizí. Oxytocin, jeden z „milostných“ hormonů, ovlivňuje tělo přesně stejným způsobem jako alkohol. Všimli jste si někdy, že opilí lidé chtějí obejmout všechny kolem sebe? Oxytocin se také nazývá „hormonu obejmutí“, protože nás nutí chtít být fyzicky blízko ostatním lidem.

Zamilovaní lidé přibývají na váze nebo zhubnou

Mnoho párů přibývá na začátku přibere na váze. Možná je to proto, že se snažíme nadměrně kompenzovat energii, kterou naše tělo používá, nebo možná proto, že chodíme do kaváren a restaurací dvakrát častěji.

Páry, které společně přibraly na váze, byly se svými vztahy spokojenější. Je to proto, že partneři pociťují menší tlak a strach z odmítnutí kvůli svému vzhledu.

Ne všechny páry však přibývají na váze. Oxytocin snižuje pocit hladu a reguluje metabolismus. Takže motýli v žaludku mohou také naznačovat, že hubnete.

Milovat je jako posedlost nebo závislost

Pomysli na dobu, kdy jsi byl zamilovaný. Pravděpodobně jste stále mysleli na osobu, do které jste byli zamilovaní, chtěli jste s ní trávit co nejvíce času a vaši přátelé stále říkali, že jste posedlí.

Antropoložka Helen E. Fisherová zjistila, že když je člověk zamilovaný, jsou aktivní stejné části mozku, jako když má člověk závislost na kokainu. Proto chceme být s lidmi, do kterých jsme se zamilovali čím dál víc a cítíme se na dně, když nejsme spolu.

Zamilovaný člověk je připraven dělat cokoli

Milovat znamená nejen být sexuálně vzrušený, ale také být připraven starat se o svého partnera. Pokud se opravdu bojíte, že váš partner zapomene klobouk nebo deštník, jste zamilovaní.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu